sobota, 29 grudnia 2012

Strop YTONG

Stropy w technologii YTONG uzupełniają kompleksową ofertę technologii budowlanej SILKA YTONG firmy Xella Polska. Stropy pełnią istotną funkcję, bowiem podtrzymują dach i inne kondygnacje budynku. Chronią nas, chronią całą konstrukcję budynku przed zawaleniem. Wybór stropu jest więc kwestią bardzo ważną ze względu na jego wpływ na stabilność budowli, a co za tym idzie - bezpieczeństwo przyszłych mieszkańców.

Stropy to elementy konstrukcyjne oddzielające poziomo poszczególne kondygnacje budynku. Odpowiedzialne są za przenoszenie obciążeń z tych właśnie kondygnacji na pionowe elementy, czyli ściany lub słupy.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju systemy stropowe, które różnią się między sobą materiałem konstrukcyjnym oraz sposobem montażu. Stropy w technologii YTONG znacznie różnią się od materiałów budowlanych innych producentów. Charakteryzują się wysokimi parametrami termoizolacyjnymi, przez co są o wiele cieplejsze od stropów gęstożebrowych, oraz najwyższa klasą odporności ogniowej, co w znacznym stopniu poprawia bezpieczeństwo i ekonomiczność budynku.

Materiały systemowe YTONG przeznaczone są do wykonywania stropów w obiektach budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego i użyteczności publicznej. Można je układać na ścianach murowanych, belkach żelbetowych i stalowych oraz na konstrukcji drewnianej.

czwartek, 13 grudnia 2012

Geolog i geodeta na działce budowlanej

Żeby wybudować dom - na przykład dom z betonu komórkowego, trzeba posiadać działkę budowlaną. Działkę warto wybrać dobrze. Podczas przygotowań do budowy domu istotną rolę pełnią eksperci, którzy zajmują się badaniem gruntu oraz pomiarem terenu.

Geolog bada jakość gruntu na działce budowlanej. Geodeta określa granice działki budowlanej i przygotowuje mapę do celów projektowych. Xella przygotowała zbiór ważnych informacji o tym, w jaki sposób przed rozpoczęciem budowy domu pozyskać odpowiednie informacje od geologa i geodety.

Osoba planująca budowę powinna wiedzieć, jakie tematy należy poruszyć w rozmowie z tymi fachowcami, aby współpraca układała się pomyślnie - SILKA YTONG rozmowy z fachowcami: O co pytać geologa i geodetę?


Praca geodety polega na precyzyjnym określeniu granic działki na podstawie informacji zawartych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Terenu. Gdy już mamy pozwolenie na budowę, geodeta wytycza budynek na działce zgodnie z projektem zagospodarowania działki.

W etapie dokumentacji powykonawczej (przy oddawaniu do użytkowania) do zadań geodety należy także naniesienie na mapę budynku oraz wszystkich przyłączy: energetycznych, wodno-kanalizacyjnych i gazowych. Pomiary geodezyjne muszą być wpisane do dziennika budowy przez geodetę. Geodeta wykonuje pomiary inwentaryzacyjne – uwzględniając wszystko, co zostało wzniesione na działce.

Spotkanie z geodetą powinno odbyć się już przy zakupie działki lub po spotkaniu z architektem i ustaleniu, jakie dodatkowe informacje będą potrzebne na mapie do celów projektowych (którą wykonuje geodeta). Musi ona zawierać wszystkie istotne dla architekta szczegóły, ponieważ na jej podstawie wykonuje on projekt zagospodarowania działki, który jest potrzebny do pozwolenia na budowę. Pomiar geodezyjny może być wykonywany jeszcze przed wyborem projektu, ale najlepiej już po konsultacji z architektem.

poniedziałek, 10 grudnia 2012

Ściana jednowarstwowa z betonu komórkowego

Popularną technologią murowania ścian zewnętrznych, którą umożliwia - dzięki swoim zaletom - beton komórkowy jest ściana zewnętrzna jednowarstwowa. Ściany jednowarstwowe wznoszone są bardzo często z bloczków z betonu komórkowego. Można zastosować je bowiem w inwestycjach budowlanych tylko z materiałów o wysokiej izolacyjności termicznej, takich jak: beton komórkowy, ceramika poryzowana, keramzytobeton.

Ściany jednowarstwowe wykonane z odpowiednich materiałów budowlanych, jak chociażby bloczki YTONG ENERGO są w pełni energooszczędne. Jednak podczas murowania wymagają od wykonawców bardzo dużej precyzji, wiedzy oraz doświadczenia. Szczególnej staranności wymaga ocieplenie nadproży i wieńców stropowych, co nie jest łatwe i dość często wykonawcy poprzez swoją niedokładność powodują powstawanie w tych miejscach mostków termicznych.

Ściana jednowarstwowa charakteryzuje się krótkim czasem wykonania. W Systemie 20 cm PLUS 150 m2 ścian powstaje ponad czterokrotnie szybciej niż przy zastosowaniu innych technologii. Koszt murowania ścian ponosi się jednorazowo, inwestycja nie jest rozciągnięta w czasie, w krótkim terminie zamyka się istotną, konstrukcyjną część budowy. 

środa, 5 grudnia 2012

Budownictwo mieszkaniowe w 2012 roku

W ciągu dziesięciu miesięcy 2012 roku w budownictwie mieszkaniowym notowano spadek aktywności inwestycyjnej. Aktywność inwestorów indywidualnych pozostawała na nieco niższym poziomie niż działających w segmencie budownictwa wielorodzinnego. Deweloperzy, pomimo posiadanego znacznego portfela mieszkań na sprzedaż, uruchamiali w tym roku kolejne projekty w budownictwie mieszkaniowym.

Według danych GUS w ciągu dziesięciu miesięcy br. w segmencie budownictwa mieszkaniowego odnotowano w Polsce spadek zarówno liczby rozpoczynanych budów, jak i wydanych pozwoleń na budowę. W tym okresie inwestorzy rozpoczęli 127 002 budowy tj. o 10,4 proc. mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

W pierwszych 10 miesiącach 2012 r. deweloperzy w segmencie budownictwa wielorodzinnego rozpoczęli budowę 54 070 mieszkań – o 8,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie ub.r. Deweloperzy rozpoczynali nowe budowy, mimo posiadanego znacznego portfela mieszkań na sprzedaż.

Inwestorzy indywidualni byli w tym roku nieco mniej aktywni. Liczba rozpoczętych inwestycji w segmencie budownictwa jednorodzinnego w ciągu dziesięciu miesięcy br. spadła o 11,7 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. i wyniosła 72 932 domów. Przyczyną były trudne warunki pogodowe na początku roku i utrudnienia związane z dostępem do kredytów mieszkaniowych oraz brak perspektyw szybkiej poprawy sytuacji gospodarczej.

W ciągu dziesięciu miesięcy 2012 r. inwestorzy uzyskali w całym sektorze budownictwa mieszkaniowego 141 378 pozwoleń na budowę domów i mieszkań tj. o 9,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Inwestorzy indywidualni są bardziej aktywni od deweloperów w zakresie nowych pozwoleń na budowę. W tym okresie uzyskali pozwolenia na budowę 76 300 domów. To lepsze wyniki w porównaniu z deweloperami, chociaż roczna stopa liczby uzyskanych pozwoleń na budowę wyniosła -8,9 proc.

Wielu indywidualnych inwestycji jeszcze nie rozpoczęto ze względu na zaostrzoną politykę kredytową banków i niepewny rozwój sytuacji finansowej. Różnica pomiędzy liczbą pozwoleń wydanych w okresie od listopada 2009 r. do października br., a więc tych pozwoleń, które są ciągle ważne, a liczbą rozpoczętych w tym okresie budów wynosi 16 723 domów jednorodzinnych.

W ciągu pierwszych 10 miesięcy 2012 deweloperzy uzyskali pozwolenia na budowę 65 178 mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Roczna stopa liczby uzyskanych przez nich pozwoleń na budowę mieszkań wyniosła -10,1 proc. Jedynie w czterech pierwszych miesiącach br. deweloperzy mogli pochwalić się bardzo dobrymi wynikami zarówno w zakresie liczby rozpoczętych budów, jak i uzyskanych pozwoleń na budowę. W dużej mierze wynikało to ze zmian przepisów – deweloperzy chcieli wprowadzić do sprzedaży mieszkania w nowych inwestycjach jeszcze przed wejściem w życie ustawy deweloperskiej, która nałożyła na nich wiele nowych obowiązków.

Prognozy dla kierunku rozwoju rynku budowlanego w 2013 stawiane są ostrożnie ze względu na bardzo zachowawcze oceny dalszego rozwoju gospodarczego w Polsce. Segment budownictwa jednorodzinnego rozwijał się w ostatnich latach stabilnie, jednak w kwietniu br. nastąpił zarówno spadek liczby rozpoczętych nowych inwestycji, jak i liczby uzyskanych pozwoleń przez inwestorów indywidualnych.

– Zmniejszenie aktywności klienta indywidualnego w tym roku wynikało głównie z dwóch czynników: z utrudnionego dostępu do kredytów oraz obawy dotyczącej własnej przyszłości. Spodziewamy się, że w kolejnym roku Polacy będą mogli łatwiej odnaleźć się w nowych warunkach i wrócić do stabilnego planowania oraz realizacji inwestycji budowlanych – mówi Cezary Szeszuła, prezes zarządu Xella Polska.

Pozytywny wpływ na zwiększenie sprzedaży w ostatnich miesiącach tego roku może mieć wygaśniecie z końcem grudnia rządowego programu Rodzina na swoim. Część nabywców, która planuje zakup mieszkania, będzie chciała skorzystać z możliwości uzyskania pomocy finansowej na warunkach oferowanych w jeszcze obowiązującym programie Rodzina na Swoim.

Nowe programy, Mieszkanie dla Młodych dla ludzi do 35 roku życia w zakupie pierwszego własnego mieszkania na rynku pierwotnym i propozycja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mająca na celu wsparcie energooszczędnego budownictwa mieszkaniowego także dają nadzieję na poprawę sytuacji w 2013 r., szczególnie w budownictwie wielorodzinnym.

Beneficjenci programu Mieszkanie dla Młodych mają otrzymać 10 proc. wartości odtworzeniowej do 50 m2 powierzchni mieszkania na pokrycie wkładu własnego przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Kwota ta będzie wyższa o 5 proc. w przypadku posiadania dziecka w momencie zakupu mieszkania, a o dodatkowe 5 proc. gdy rodzina  ciągu 5 lat powiększy się o kolejne dziecko. W programie określono limity wielkości nabywanego mieszkania oraz jego maksymalną cenę. Wielkość mieszkania nie może przekroczyć 75 m2, a cena 1 m2 powierzchni użytkowej nie może być wyższa od średniej dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych*. Program Mieszkanie dla Młodych może wejść w życie w drugiej połowie 2013 r. lub na początku 2014. Został pozytywnie przyjęty zarówno przez deweloperów, jak i banki – głównie ze względu na jego obecność jako czynnika wspierającego budownictwo mieszkaniowe.

Program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej obejmie osoby budujące dom jednorodzinny lub kupujące dom czy też mieszkanie od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej. Zgodnie z założeniami tego projektu dofinansowanie budowy domu pasywnego wyniesie 50 tysięcy złotych, a energooszczędnego 30 tysięcy złotych. Kupujący mieszkanie w budynkach pasywnych otrzymają wsparcie do 16 tysięcy złotych, a w budynkach energooszczędnych do 11 tysięcy złotych brutto. Wprowadzenie tego projektu może spowodować znaczny wzrost zainteresowania energooszczędnymi rozwiązaniami dla budownictwa.

Dobrym sygnałem dla rynku mieszkaniowego mogą być przewidywania dotyczące złagodzenia polityki kredytowej banków – w najbliższych miesiącach oczekiwane są dalsze obniżki marż ze strony banków. Analitycy przewidują także utrzymanie trendu spadkowego stóp procentowych w kolejnych miesiącach. Kredytobiorcy powinni odczuć obniżkę stóp procentowych już w styczniu przyszłego roku.

Komentarz Anny Waszczuk, analityka Xella Polska, producenta materiałów budowlanych SILKA i YTONG

wtorek, 27 listopada 2012

Video beton komórkowy

Bloczki z betonu komórkowegoYTONG to klasyczna technologia budowlana, w pełni oddająca zalety materiału budowlanego do murowania ścian. Zobacz proces produkcyjny betonu komórkowego - film został nagrany w zakładzie produkcyjnym YTONG w Ostrołęce.

czwartek, 22 listopada 2012

Silikaty na budowach

Obok betonu komórkowego popularnym materiałem budowlanym przeznaczonym do wznoszenia ścian jest silikat. Silikaty są to cegły wapienno-piaskowe. Otrzymuje się je z mieszaniny naturalnych składników: piasku kwarcowego (90%), wapna (7%) i wody (3%). Pod wpływem przegrzanej pary wodnej o temperaturze 200°C przy zwiększonym ciśnieniu 16 atmosfer około 4÷7% krzemionki łączy się z wapnem tworząc nierozpuszczalne krzemiany wapnia. Tak powstałe związki wiążą ziarna piasku, co wpływa na wysoką wytrzymałość gotowych wyrobów, czyli silikatów - bloków SILKA. Ich produkcja trwa obecnie niespełna 12 godzin.

Białe bloki wapienno-piaskowe SILKA charakteryzują się przede wszystkim bardzo wysoką gęstością – od 1200 do 1800 kg/m3. Dzięki temu silikaty są niezwykle wytrzymałe, co pozwala wznosić, szczególnie w budynkach jednorodzinnych, cieńsze ściany konstrukcyjne. Wysoka gęstość gwarantuje także bardzo dobrą izolacyjność akustyczną i akumulację ciepła. Sprawia to, że ściany z bloków wapienno-piaskowych SILKA doskonale sprawdzają się jako przegrody wewnętrzne zapewniające komfort i ciszę oraz bardzo dobre warunki termiczne, szczególnie w upalne letnie dni.

niedziela, 18 listopada 2012

Zastosowanie betonu komórkowego

Beton komórkowy jest uniwersalnym i popularnym materiałem budowlanym. Może być stosowany zarówno w ścianach zewnętrznych jednomateriałowych (czyli jedna warstwa bloczków użyta do wzniesienia ściany) lub w ścianach warstwowych (warstwa zewnętrzna wraz z izolacją i kolejna warstwa bloczków z betonu komórkowego - warstwa wewnętrzna). Podstawowy asortyment wyrobów wykonywanych przez wszystkich producentów betonu komórkowego stanowią drobnowymiarowe elementy ścienne. Są to bloczki i płytki z betonu komórkowego. Elementy te produkowane są w odmianach od 300 do 700 rodzaju M i D, i zgodnie z polską normą PN-B-19301:2003. M - oznacza klasę dokładności elementów do murów ze spoinami zwykłymi (z zapraw zwykłych i ciepłochronnych), D - oznacza klasę dokładności elementów do murów ze spoinami cienkimi (z zaprawy klejowej. Więcej informacji o betonie komórkowym.

wtorek, 13 listopada 2012

Ciepła ściana jednowarstwowa

Beton komórkowy znajduje najróżniejsze zastosowanie w budownictwie. Zawdzięcza to swoim licznym zaletom. Jednym z zastosowań betonu komórkowego jest wznoszenie z niego ścian. Ściana jednowarstwowa to popularne rozwiązanie, które usprawnia proces budowlany i skraca czas wznoszenia budynku. Łatwiej jest uniknąć błędów wykonawczych wznosząc ściany jednowarstwowe, ale wzbudza też kontrowersje. Czy taka ściana jest wystarczająco ciepła?

Pamiętajmy, że energooszczędne ściany zewnętrzne o to podstawa przyszłych oszczędności związanych z wydatkami na ogrzewanie. Elementy budowlane systemu YTONG pozwalają na stawianie ścian zewnętrznych jednowarstwowych o wysokich parametrach termoizolacyjności, dzięki czemu nie wymagają one dodatkowego docieplenia.

Najnowszym rozwiązaniem do wznoszenia ścian zewnętrznych jednowarstwowych są bloczki YTONG ENERGO. Stanowią one połączenie najlepszych parametrów izolacyjności termicznej z wytrzymałością betonu komórkowego PP2/0,35. Bloczki YTONG ENERGO to najcieplejsze na rynku konstrukcyjne materiały budowlane.

Ściana z bloczka YTONG ENERGO o gr. 48 cm osiąga współczynnik U=0,19 W/m2K, dzięki czemu spełnia zaostrzone normy cieplne. YTONG ENERGO to także najcieńsza ściana jednowarstwowa. Już bloczki o szerokości 30 cm pozwalają wznosić przegrody, które bez dodatkowej izolacji spełniają normy cieplne dla budynków mieszkalnych.

wtorek, 6 listopada 2012

SILKA YTONG rozmowy z fachowcami: O co pytać kierownika budowy?

SILKA YTONG rozmowy z fachowcami: O co pytać kierownika budowy?, czyli kolejna odsłona praktycznego cyklu poradniczego. Budowanie domu to czasochłonny i wieloetapowy projekt, wymagający dobrego planowania i współpracy wielu osób i instytucji. Do sukcesu tego przedsięwzięcia niezbędna jest wiedza na temat ról poszczególnych fachowców zaangażowanych w proces budowy oraz efektywna komunikacja.

Kierownik budowy jest kluczowy z punktu widzenia prowadzonych prac: nadzoruje budowę domu i jest za nią odpowiedzialny. Organizuje i prowadzi budowę w taki sposób, aby była bezpieczna i zgodna z przepisami higieny pracy. Do jego obowiązków należy m.in. prowadzenie dokumentacji budowy – zarejestrowanie budowy i wykonywanie wpisów do dziennika budowy oraz wypełnianie wpisanych tam instrukcji. Kierownik budowy zatwierdza poszczególne etapy wykonanych prac na naszej inwestycji.

Kierownik budowy ma za zadanie zapewnić geodezyjne wytyczenie obiektu, a także właściwe zabezpieczyć plac budowy. Powinien zadbać o tablicę informacyjną i ogłoszenie z danymi dotyczącymi bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. W późniejszym etapie przygotowuje dokumentację powykonawczą budynku.

– Kierownik budowy to osoba, która oświadcza, że nasz dom został wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną i przepisami oraz nadaje się do zamieszkania. Z tego względu powinien brać udział odbiorach poszczególnych etapów prac oraz zapewnić usunięcie ewentualnych niedokładności, usterek. Inwestor nie może sam zgłosić budynku do odbioru, musi dołączyć do niego oświadczenie kierownika budowy o zakończeniu prac budowlanych – mówi Małgorzata Smogór z warszawskiej firmy AKaMi, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Kierownik budowy jest zobowiązany przekazać inwestorowi dwa oświadczenia: pierwsze stwierdzające, że budynek został wykonany zgodnie z projektem budowlanym, warunkami pozwolenia na budowę i przepisami; drugie dotyczące uporządkowania i doprowadzenia do stanu „używalności” terenu budowy, a także – innych miejsc wykorzystanych podczas budowy np. drogi, sąsiedniej działki etc.

Na stanowisku kierownika budowy, ze względu na rangę obowiązków, budujący dom powinien zatrudnić osobę solidną i odpowiedzialną. Umiejętność prowadzenia rozmowy z kierownikiem budowy i dobre przygotowanie do spotkania pomoże dokonać właściwego wyboru.

Pełnienie funkcji kierownika budowy wymaga zdobycia odpowiednich uprawnień. Kierownik budowy powinien mieć także aktualne zaświadczenie o przynależności do Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Warto poszukać osoby z polecenia, z dobrymi referencjami – inwestor ma wtedy pewność, że osoba jest solidna i przypilnuje budowy w sposób profesjonalny. Ważna jest także dyspozycyjność i lokalna dostępność eksperta.

– Dla inwestora wygodniej jest, gdy kierownik budowy ma „po drodze” na jego budowę i nie musi dojeżdżać z daleka np. drugiego końca miasta. Może częściej zaglądać na plac budowy, a w razie potrzeby może szybciej znaleźć się na budowie – mówi Dariusz Wnętrzak z firmy Ardes z Pabianic, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

Kierownik budowy ma być osobą wspierającą inwestora, szczególnie w kwestii prowadzenia budowy zgodnie z wymogami i prawem budowlanym. Nie rekomenduje się, aby kierownik budowy był członkiem ekipy wykonawczej – ze względu na funkcję nadzorczą lepiej, jeżeli jest to osoba niezależna, która będzie reprezentować interesy inwestora.

Jeśli decydujemy się współpracować z wykonawcą, który ma swojego sprawdzonego kierownika budowy, nie trzeba od razu odrzucać takiej opcji, ale warto pomyśleć o zatrudnieniu inspektora nadzoru inwestorskiego. To osoba, która przypilnuje prac i będzie naszym ambasadorem na budowie. Inspektor nadzoru inwestorskiego może wydawać polecenia kierownikowi budowy potwierdzone wpisem do dziennika budowy.

– Inspektor nadzoru budowlanego ma prawo wymagać poprawy prac lub wstrzymać je całkowicie, gdy jego zdaniem budzą zastrzeżenia: są niezgodne z przepisami czy też mogą stanowić zagrożenie na budowie. Może także poprosić o wykonanie prób lub badań nawet, jeśli wymagają odkrycia robót lub elementów zakrytych
– twierdzi Małgorzata Smogór z warszawskiej firmy AKaMi, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Inspektor nadzoru inwestorskiego ma także prawo żądać przedstawienia ekspertyz dotyczących wykonywanych prac budowlanych i odpowiednich zaświadczeń potwierdzających dopuszczenie do stosowania w budownictwie wykorzystywanych materiałów budowlanych czy też urządzeń technicznych.

Podczas rozmowy z kierownikiem budowy inwestor powinien zobaczyć, czy kierownik budowy potrafi porozumieć się z innymi ludźmi. Umiejętność komunikacji zarówno z pracownikami firmy wykonawczej, jak i inwestorem jest bardzo pożądaną cechą podczas prowadzenia budowy. Eksperci budowlani są także zgodni, że najważniejsze cechy kierownika budowy to dokładność, uczciwość i fachowość.

Kierownik budowy powinien znać technologię, którą wybrał inwestor – najlepiej, gdy ma doświadczenie w prowadzeniu budowy w danym systemie.

– Wiedza o konkretnej technologii jest przydatna, ponieważ kierownik budowy może wtedy z łatwością rozpoznać niewykwalifikowaną ekipę i dzięki temu uniknąć błędów – mówi Mariusz Susło z kieleckiej firmy DOM-BUD, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

Znajomość nowoczesnych technologii w budownictwie wskazuje zarówno na doświadczenie kierownika budowy, jak i dobrą znajomość aktualnej oferty branżowej.

Już na początku współpracy warto doprecyzować z kierownikiem budowy sposób pracy, na przykład częstotliwość doglądania budowy, czy też ewentualną obecność przy badaniach geologicznych.

– Wymiar współpracy – liczbę wizyt, odpowiedzialność za dane elementy budowy (np. czy też za instalacje, odbiór etc.) i koszt tych działań – powinien zostać określony pomiędzy inwestorem a kierownikiem budowy w umowie – twierdzi Mariusz Susło z kieleckiej firmy DOM-BUD, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

Im precyzyjniej określone są wzajemne powinności między kierownikiem budowy a inwestorem, tym współpraca na etapie budowy przebiega sprawnie i bardziej komfortowo.

Do kierownika budowy inwestor powinien kierować wszystkie pytania związane z dokumentacją budowlaną, organizacją placu budowy oraz z ewentualnymi zmianami w projekcie związanymi z określonymi warunkami.

Kierownik budowy to jedna z ważniejszych osób na etapie wznoszenia domu. Szybkość, bezpieczeństwo i trwałość budowy zależy od jego sumienności i dokładności, dlatego należy z rozwagą wybrać osobę na to stanowisko.

Przed spotkaniem – o co pytać, by uzyskać podstawowe informacje o podstawowe informacje o zawodzie kierownika budowy:
Kto może być kierownikiem budowy?
Jak znaleźć kierownika budowy?
Dlaczego warto pytać o referencje?

O co pytać kierownika budowy:
Znajomość technologii:
Czy kierownik budowy zna technologię, którą wybrał inwestor?
Jaką ma wiedzę na temat wybranej technologii? Czy prowadził już budowę w wybranej przez inwestora technologii?
Czy poleca wybraną przez inwestora technologię?

Forma współpracy:
Jak często kierownik budowy ma odwiedzać budowę? Czy ma na budowę „po drodze”?
Jaki będzie zakres obowiązków kierownika budowy?
Jakie stawki proponuje kierownik budowy za podany zakres obowiązków? Jaka będzie forma rozliczenia?

W trakcie budowy:
Dlaczego kierownik ma zastrzeżenia do danego etapu budowy?
Dlaczego kierownik budowy proponuje zmianę, na przykład, zastosowanie rozwiązań zamiennych?

Cykl – SILKA YTONG: rozmowy z fachowcami – ma na celu przybliżenie zakresu zadań i odpowiedzialności poszczególnych osób, które będą zaangażowane w budowę naszego domu.

wtorek, 30 października 2012

środa, 17 października 2012

MULTIPOR na targach KONSERWACJE 2012 w Toruniu

Ze względu na ochronę konserwatorską obiektów zabytkowych czasami jedyną możliwością poprawy parametrów termicznych budynku, jest ich ocieplenie od wewnątrz. Rozwiązaniem, które zachowuje oryginalny wygląd fasady i jednocześnie pozwala obniżyć straty ciepła nawet o 70% jest zastosowanie energooszczędnych płyt mineralnych MULTIPOR.

Polska może poszczycić się imponującą liczbą obiektów zabytkowych. Według danych Narodowego Instytutu Dziedzictwa konserwatorską ochroną zabytków objętych jest prawie 4,5 tysiąca pałaców, dworów i zamków, prawie 10 tysięcy obiektów sakralnych, ponad 13,5 tysiąca budynków mieszkalnych, prawie 4 tysiące budynków gospodarczych i około 1,4 tysiąca budynków przemysłowych.

- Liczba budynków objętych ochroną konserwatorską w Polsce przekracza 33 tysiące. Niestety aż 26% tych budynków wymaga przeprowadzenia remontu kapitalnego – mówi Anna Waszczuk, analityk rynku Xella, producenta mineralnych płyt izolacyjnych MULTIPOR. - Najwyższy odsetek budynków, w których należy przeprowadzić remont kapitalny obserwujemy w grupie pałaców, dworów i zamków – ich udział wśród wszystkich tego typu budynków wynosi aż 40%. – kontynuuje Anna Waszczuk. - W grupie budynków gospodarczych, przemysłowych i mieszkalnych udział budynków wymagających przeprowadzenia remontu kapitalnego jest nieco niższy – odpowiednio udziały te wynoszą: 34%, 33% i 27%. W najlepszym stanie znajdują się obiekty sakralne – tu udział budynków, w których należy przeprowadzić remont kapitalny wynosi tylko 16% - podsumowuje Anna Waszczuk.

Dzięki termomodernizacji przy wykorzystaniu mineralnych płyt MULTIPOR do ocieplenia od wewnątrz, energochłonne budynki historyczne mają szansę na przekształcenie w obiekty energooszczędne, a nawet pasywne. Prace remontowe z zastosowaniem płyt MULTIPOR wykonywane są wewnątrz obiektu i można je przeprowadzać praktycznie przez cały rok, niezależnie od panującej na zewnątrz pogody. Okazją do poznania nowoczesnej i pewnej technologii, której zaufało już wielu inwestorów w całej Europie, są odbywające w dniach 18-20 października w Toruniu targi Konserwacje 2012.  

Na stoisku MULTIPOR

Odwiedzający targi Konserwacje 2012 będą mogli zapoznać się z aktualną ofertą firmy Xella dotyczącą ocieplenia obiektów od wewnątrz mineralnymi płytami MULTIPOR. Eksperci obecni na targach posłużą specjalistyczną wiedzą nie tylko na temat produktów lecz także poradami dotyczącymi efektywnego ich wykorzystania podczas prac remontowych w obiektach zabytkowych, znajdujących się pod opieką konserwatorską. Na stoisku nr 36 zainteresowani będą mogli również sprawdzić, dlaczego ocieplenie od wewnątrz płytami mineralnymi MULTIPOR wykonuje się szybko i prosto.

– Zapraszamy wszystkie osoby, którym bliski jest temat rewitalizacji i ochrony zabytków do wzięcia udziału w toruńskich targach. Chcemy przedstawić naszą propozycję poprawy parametrów termoizolacyjnych obiektów zabytkowych, szczególnie, gdy zastosowanie standardowych metod jest niemożliwe – mówi Monika Ziółkowska, specjalista ds. PR i marketingu produktu MULTIPOR.

Na stoisku MULTIPOR do dyspozycji zwiedzających będą doradcy techniczni, przedstawiciele handlowi i instruktorzy, którzy podzielą się swoim doświadczeniem i odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące energooszczędnego rozwiązania, jakim jest ocieplenie od wewnątrz płytami mineralnymi MULTIPOR.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Targach Konserwatorskich KONSERWACJE 2012, które odbędą się w dniach 18-20 października na terenie Centrum Targowego „Park”, przy Szosie Bydgoskiej 3 w Toruniu. Stoisko MULTIPOR nr 36 usytuowane jest po lewej stronie od wejścia głównego. Targi można odwiedzać od czwartku do piątku (18-19.10), w godzinach od 10:00 do 17:00, a sobotę (20.10) w godzinach 10:00-14:00.

niedziela, 14 października 2012

Jak budować?

Jak budować? To tytuł nowego cyklu filmów video, które w przyjazny sposób wyjaśniają, jak wznosić budynki w technologii YTONG SILKA. Zobacz filmy:

środa, 10 października 2012

O co pytać wykonawcę

Nowy cykl SILKA YTONG rozmowy z fachowcami ułatwia nam komunikację z najróżniejszym specjalistami w trakcie procesu inwestorskiego – budowy naszego wymarzonego domu. Szczególnie ważny dla inwestora jest wybór odpowiedniej ekipy budowlanej – czyli wykonawcy inwestycji budowlanej. Temu poświęcona jest kolejna część cyklu - SILKA YTONG rozmowy z fachowcami: O co pytać wykonawcę?

Wybór dobrego wykonawcy opiera się przede wszystkim na rekomendacjach i wrażeniu, jakie wywiera on na inwestorze podczas bezpośredniej rozmowy. Duże znaczenie ma także ustalenie z wykonawcą budowlanym istotnych kwestii formalnych takich, jak umowa z harmonogramem prac i formy płatności. Na spotkaniu z wykonawcą warto uzyskać jak najwięcej informacji, aby dalsza współpraca układała się pomyślnie dla obu stron. Warto też upewnić się w miarę szybko, jakie są doświadczenia ekipy budowlanej w procesie realizacji budowy.

Dla osób budujących dom coraz ważniejsza jest fachowość murarzy i precyzja wykonania prac, te aspekty liczą się bardziej niż cena usług – tak wynika z badania SILKA YTONG: Murarz Idealny. Wykonawca ma wybudować nasz wymarzony dom, więc dobrze już na etapie wyboru ekipy budowlanej zadbać o komfort podczas budowy i wybrać takiego specjalistę, który spełni nasze wszelkie oczekiwania związane z domem.

Czytaj więcej w artykule SILKA YTONG rozmowy z fachowcami: O co pytać wykonawcę?

niedziela, 7 października 2012

Materiał budowlany - beton komórkowy

Beton komórkowy to popularny materiał budowlany, będący rodzajem lekkiego betonu produkowanego w procesie wprowadzenia gazu. Gazem jest na ogół powietrze, pompowane pod odpowiednim ciśnieniem do plastycznej mieszanki cementowej. W mieszance powstają wówczas jednorodne pory, zwane komórkami.

Do produkcji betonu komórkowego wykorzystywane są dwie metody wprowadzania powietrza: przez reakcję chemiczną – najczęściej proszek aluminiowy wprowadzony do cementu (gazobeton) lub przez dodanie do mieszanki czynnika pianotwórczego, który wprowadza pęcherzyki podczas mieszania przy dużej prędkości (pianobeton).

Początek rozwoju produkcji betonu komórkowego na potrzeby branży budowlanej to okres końca XIX wieku. Już wtedy celem  produkowania betonu komórkowego było wytwarzanie dużych ilości sztucznego kamienia budowlanego. Beton komórkowy spełniał kryteria materiału budowlanego posiadającego dobrą jakość i wykonanego z naturalnych surowców, takich jak piasek kwarcowy i spoiwo wapienne.

Popularność tego materiału budowlanego spowodowała, że technologia wytwarzania bloczków z betonu komórkowego YTONG opatentowana została w 1924 r przez szwedzkiego naukowca Axela Erikssona. Beton komórkowy YTONG był pierwszym na świecie opatentowanym materiałem budowlanym. Na skalę przemysłową bloczki YTONG zaczęto produkować już w 1929 roku.

Beton komórkowy YTONG łączy w sobie dwie najważniejsze dla budownictwa mieszkaniowego cechy: wytrzymałość i izolacyjność termiczną. Więcej informacji - Beton komórkowy.

czwartek, 27 września 2012

Mineralne płyty MULTIPOR do ocieplania od wewnątrz na liście LEME

Płyty mineralne MULTIPOR do ocieplania od wewnątrz znalazły się na liście LEME, stworzonej przez Program Finansowania polSEFF. Dla małych i średnich firm, które chcą inwestować w technologie energooszczędne, zastosowanie płyt MULTIPOR będzie elementem branym pod uwagę przy ustalaniu warunków kredytowania.

PolSEFF jest Programem Finansowania Rozwoju Energii Zrównoważonej w Polsce, dedykowanym małym i średnim przedsiębiorstwom. Firmy mogą liczyć na wsparcie finansowe w obszarze inwestycji w nowe technologie i urządzenia, które pozwalają obniżyć zużycie energii lub wytwarzają energię z odnawialnych źródeł. Linia kredytowa programu wynosi 150 milionów euro. PolSEFF umożliwia finansowanie tego typu inicjatyw w wysokości do 1 miliona euro. Wsparcie można uzyskać w formie kredytu lub leasingu za pośrednictwem uczestniczących w Programie instytucji finansowych. Wykorzystanie rozwiązań z Listy Zakwalifikowanych Materiałów i Urządzeń (LEME), tworzonej przez PolSEFF, jest czynnikiem branym pod uwagę podczas ustalania warunków kredytowania.

wtorek, 25 września 2012

Jak powstaje beton komórkowy?

Bloczki YTONG to wysokiej jakości beton komórkowy.Zapoznaj się z procesem produkcyjnym betonu komórkowego.

środa, 19 września 2012

Remont bloczkami YTONG

Stosując lekkie bloczki do remontów YTONG wszelkiego rodzaju remonty, aranżacje wnętrz czy zagospodarowania przestrzeni stają się proste i przyjemne.

Bloczki do remontów YTONG znajdują zastosowanie wszędzie. Pozwalają zrealizować trudne projekty, takie jak półokrągłe ścianki czy łuki. Nieważne, czy chodzi o regały, szafki, balustrady balkonów, poręcze schodów, ławy czy altany. Nasze domy i mieszkania nabierają nowego wymiaru z cienkimi bloczkami YTONG.

Cienkimi bloczkami YTONG o grubości 5; 7,5; czy 10 cm można z łatwością obudować wannę, rury kanalizacyjne, wykonać regały łazienkowe i kuchenne, wymurować ścianki działowe i przepierzenia w pomieszczeniach. W prosty i jednocześnie pomysłowy sposób można je łączyć z innymi materiałami – luksferami, drewnem, czy płytkami ceramicznymi.

Cienkie bloczki YTONG, jak wszystkie produkty YTONG produkowane są z materiałów naturalnych i wysoce wyselekcjonowanych, gwarantując trwały i solidny produkt. Są  bezpieczne dla zdrowia mieszkańców i przyjazne dla środowiska. Cały artykuł Remont z bloczkami YTONG.

piątek, 14 września 2012

Stropy w technologii YTONG

Stropy w technologii YTONG uzupełniają kompleksową ofertę SILKA YTONG. Stropy podtrzymują dach i inne kondygnacje budynku. Chronią nas, chronią całą konstrukcję budynku. Wybór stropu jest kwestią bardzo ważną ze względu na jego wpływ na stabilność budowli, a co za tym idzie - bezpieczeństwo przyszłych mieszkańców.

Stropy to elementy konstrukcyjne oddzielające poziomo poszczególne kondygnacje budynku. Odpowiedzialne są za przenoszenie obciążeń z tych właśnie kondygnacji na pionowe elementy, czyli ściany lub słupy.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju systemy stropowe, które różnią się między sobą materiałem konstrukcyjnym oraz sposobem montażu. Stropy w technologii YTONG znacznie różnią się od materiałów budowlanych innych producentów. Charakteryzują się wysokimi parametrami termoizolacyjnymi, przez co są o wiele cieplejsze od stropów gęstożebrowych, oraz najwyższa klasą odporności ogniowej, co w znacznym stopniu poprawia bezpieczeństwo i ekonomiczność budynku.

Materiały systemowe YTONG przeznaczone są do wykonywania stropów w obiektach budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego i użyteczności publicznej. Można je układać na ścianach murowanych, belkach żelbetowych i stalowych oraz na konstrukcji drewnianej.

wtorek, 11 września 2012

SILKA YTONG - Targi DOM i WNĘTRZE w Kielcach

W pierwszej połowie 2012 r.oku inwestorzy indywidualni w województwie świętokrzyskim oddali do użytku 1 187 domów jednorodzinnych, a rozpoczęli budowę 1 547 domów jednorodzinnych. Inwestorzy indywidualni uzyskali też pozwolenia na 1 609 nowych inwestycji. Dane te potwierdzają potencjał regionu świętokrzyskiego w rozwoju nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego.

Według Anny Waszczuk, analityka rynku Xella Polska, wyłącznego producenta materiałów SILKA i YTONG, w województwie świętokrzyskim inwestorzy indywidualni wykazują znacznie większą aktywność niż deweloperzy. Świadczy o tym liczba wydanych pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych, która w pierwszej połowie 2012 roku była prawie 3-krotnie wyższa niż w budownictwie wielorodzinnym. Z kolei liczba rozpoczętych budów domów jednorodzinnych byłą prawie sześciokrotnie wyższa, niż w budownictwie wielorodzinnym.

Odwiedzający kieleckie Targi DOM i WNĘTRZE będą mogli zapoznać się z aktualną ofertą SILKA YTONG na stoisku nr Z-3 znajdującym się na terenie hal wystawienniczych Targów Kielce, usytuowanym po prawej stronie od wejścia głównego.

Poznanie z bliska technologii i akcesoriów budowlanych pomoże wybrać inwestorom optymalne dla siebie rozwiązanie. Eksperci obecni na targach posłużą specjalistyczną wiedzą na temat produktów SILKA, YTONG i MULTIPOR oraz poradami dotyczącymi energooszczędnego budowania. Na stoisku SILKA YTONG zainteresowani będą mogli również sprawdzić, dlaczego ściany z bloczków SILKA i YTONG wznosi się szybko i prosto.

- Budowa wymarzonego domu to często najważniejszy etap w naszym życiu, zatem należy się do niego odpowiednio przygotować - mówi Tomasz Zalewski z Pracowni Projektowej Max, ekspert budowy SILKA YTONG. - Udział w targach pozwala inwestorowi wyjaśnić wiele kluczowych kwestii związanych z procesem budowy, zastosowaniem nowoczesnych technologii czy doborem materiałów w rozsądnych cenach – dodaje. - Natomiast nawiązanie kontaktów z ekspertami i fachowcami działającymi na regionalnym rynku, którzy udzielą odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania, może zaowocować efektywną współpracą podczas budowy domu – puentuje Tomasz Zalewski.

Na stoisku SILKA YTONG do dyspozycji zwiedzających będą doradcy techniczni, przedstawiciele handlowi i instruktorzy SILKA YTONG, którzy podzielą się swoim doświadczeniem i odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące budowy ciepłego, a także przyjaznego mieszkańcom domu. Na miejscu będzie można także uzyskać bezpłatną poradę eksperta budowy SILKA YTONG.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w III Jesiennych Targach Materiałów Budownictwa Mieszkaniowego i Wyposażenia Wnętrz DOM i WNĘTRZE, które odbędą się w dniach 14-16 września na terenie wystawienniczym Targów Kielce, przy ul. Zakładowej 1. Stoisko SILKA YTONG (Z-3), znajduje się po prawej stronie od wejścia głównego. Targi można odwiedzać w piątek 14.09 w godzinach 12:00-18:00, a w sobotę i niedzielę (15-16.09) w godzinach 10:00-17:00.

Zachęcamy do zdobywania wiedzy o nowatorskich rozwiązaniach budowlanych bezpośrednio u specjalistów SILKA YTONG oraz nawiązywania kontaktów z ekspertami.

środa, 5 września 2012

Po co są stropy

Własny dach nad głową to symbol bezpieczeństwa i poczucia komfortu. Nie ma jednak dachu bez stropu – to strop bowiem podtrzymuje dach, czy inne kondygnacje nad naszą głową. Stropy tworzą podłoże do powstania podłóg i pułapów sufitów.

Według najprostszej definicji strop to element konstrukcyjny, który poziomo oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Podstawową funkcją stropów jest przenoszenie obciążeń na pionowe elementy - a więc ściany lub słupy znajdujące się w budynku.
Wybór stropu jest bardzo ważną sprawą ponieważ wpływa na stabilność budynku, a co za tym idzie – bezpieczeństwo mieszkańców.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju systemy stropowe, które różnią się między sobą materiałem konstrukcyjnym oraz sposobem montażu. Płyty stropowe YTONG produkuje się ze zbrojonego betonu komórkowego. Charakteryzują się one wysokimi parametrami termoizolacyjnymi oraz najwyższa klasą odporności ogniowej (co w znacznym stopniu poprawia bezpieczeństwo). Płyty stropowe YTONG przeznaczone są do wykonywania stropów w obiektach budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego i użyteczności publicznej. Płyty stropowe są projektowane za każdym razem dla konkretnego projektu budowlanego. Cały artykuł Po co stropy?

wtorek, 28 sierpnia 2012

Beton komórkowy YTONG

Technologia produkcji bloczków z betonu komórkowego YTONG opatentowana została w 1924 roku przez szwedzkiego naukowca Axela Erikssona. Na skalę przemysłową bloczki YTONG zaczęto produkować w 1929 roku. W kolejnych dziesięcioleciach nastąpił rozkwit produkcji betonu komórkowego. Rozpoczęto produkcję na terenie Niemiec i Polski. Lata te datowane są jako początek prawdziwego rozwoju technologii produkcji bloczków z betonu komórkowego.

Do produkcji bloczków YTONG stosuje się surowce naturalne: piasek, wapno, wodę oraz niewielkie ilości cementu i anhydrytu. Skład taki decyduje o zdrowotności materiału i znikomej promieniotwórczości naturalnej. Środek porotwórczy – pasta aluminiowa wchodząc w reakcję z wodorotlenkiem wapniowym spulchnia masę umożliwiając powstanie milionów małych porów. Bardzo dokładny dobór surowców i starannie dopracowany proces technologiczny ze sterowanym komputerowo systemem dozowania pozwalają na produkcję jednorodnego materiału o bardzo dobrych i stałych parametrach.

poniedziałek, 9 lipca 2012

Ściana jednowarstwowa

Ściana jednowarstwowa usprawnia proces budowlany i skraca czas wznoszenia budynku. Łatwiej jest uniknąć błędów wykonawczych, ale ciągle też wzbudza kontrowersje. Czy jest wystarczająco ciepła?

Pamiętajmy, że energooszczędne ściany zewnętrzne o to podstawa przyszłych oszczędności związanych z wydatkami na ogrzewanie. Elementy budowlane systemu YTONG pozwalają na stawianie ścian zewnętrznych jednowarstwowych o wysokich parametrach termoizolacyjności, dzięki czemu nie wymagają one dodatkowego docieplenia.

środa, 27 czerwca 2012

EKO i ENERGO na budowie

Cykl „SILKA YTONG: EKO i ENERGO na budowie” dotyczy zagadnień związanych z energooszczędnym i przyjaznym dla środowiska budowaniem – ze szczególnym uwzględnieniem przegród zewnętrznych. Cykl przedstawia tematykę energooszczędności w kontekście wyboru projektu, materiałów budowlanych, elementów systemowych i zachowań na budowie.

Zachęcamy do zapoznania się wiedzą i doświadczeniem ekspertów, które mogą być inspiracją dla osób budujących dom. Dom określa się jako energooszczędny, gdy jego zapotrzebowanie na ciepło w skali roku wynosi mniej niż 70 kWh/m2. W spełnieniu norm podstawowe znaczenie ma projekt budynku, w którym określone są takie aspekty technologiczne, jak rodzaj ściany i materiały budowlane czy też układ wentylacyjno-grzewczy. Te elementy najlepiej ustalić już na etapie wyboru projektu.

Całość czytaj tutaj.

wtorek, 19 czerwca 2012

Mini.AkademiaMurowania.pl

Startuje nowa strona edukacyjna dla dzieci z grami o budowaniu – mini.akademiamurowania.pl, dzięki której maluchy będą mogły ciekawie spędzić czas, a także rozwijać swoją kreatywność. Na stronie znajduje się również do pobrania książeczka z kolorowankami, rebusami i ciekawostkami dotyczącymi budowy domu.

Na stronie www.mini.akademiamurowania.pl mali budowniczy będą mogli skorzystać z różnych wariantów gier, które opierają się na pozytywnych wartościach – wymagają pomysłowości, dokładności i zaangażowania w zadanie. Dzieci mają, na przykład, pomóc w uporządkowaniu placu budowy lub poprawić wykonanie domu. Zarówno aktywności, ale i szata graficzna strony zostały zaprojektowane z myślą o małych użytkownikach Internetu – przejrzyście i kolorowo.

W ramach kampanii edukacyjnej Mini Akademia Murowania, SILKA i YTONG wydają również książkę dla dzieci z podstawowymi informacjami na temat domu, która zawiera różnorodne ćwiczenia edukacyjne. Maluchy będą mogły kolorować obrazki, rozwiązywać rebusy i zagadki np. znaleźć drogę do domu przez labirynt czy dopasować nazwy narzędzi budowlanych do obrazków. Książeczka będzie dostępna w formie drukowanej oraz do pobrania na stronie www.mini.akademiamurowania.pl.

sobota, 16 czerwca 2012

EKO i ENERGO na budowie

Energooszczędność wyznacza dziś kierunek w budownictwie. Inwestorzy coraz częściej przekonują się, że inwestycja w materiały zmniejszające straty ciepła w budynku i przyjazne środowisku zwraca się w procesie użytkowania budynku. Rynek budowlany dostrzega potencjał materiałów o dobrych parametrach cieplnych oraz rozwiązania przyjazne środowisku i stwarza sprzyjające warunki do rozwoju nowych technologii w tym obszarze. Według respondentów badania „YTONG: Dom 2020”, które z okazji 15-lecia marki YTONG przeprowadził TNS OBOP wśród studentów architektury i budownictwa, w 2020 r. budownictwo energooszczędne będzie dominującym trendem. Rosnące ceny energii utwierdzają budujących w przekonaniu, że energooszczędność staje się koniecznością – 36 proc. wskazań. Zdaniem respondentów przyszłość należy do materiałów o dobrych parametrach cieplnych (33 proc.). Jak zatrzymać ciepło w domu? Energooszczędny dom zarządza energią w inteligentny sposób. Na zbudowanie domu o takich właściwościach pozwoli zastosowanie materiału o odpowiednich parametrach technicznych. W budynkach wzniesionych przed rokiem 2002 nawet do 70 proc. rocznych wydatków eksploatacyjnych pochłaniają koszty związane z ogrzaniem domu. Najważniejszym czynnikiem jest zniwelowanie strat ciepła, które spowoduje zmniejszenie zapotrzebowania na energię. – Przez ściany może uciekać nawet ok. 30 proc. ciepła. Temu zjawisku zapobiega zbudowanie ścian zewnętrznych o jak najniższym, ale racjonalnym współczynniku przenikania ciepła U. Należy przy tym pamiętać, że za straty ciepła przez ściany odpowiada nie tylko sam mur, ale również okna czy nadproża. Ważne jest również, aby zastosowane materiały budowlane miały dużą zdolność akumulacji (gromadzenia) ciepła oraz bezwładność termiczną. Takie parametry ścian sprawiają, że zimą ciepło pozostaje we wnętrzu domu, a latem temperatura w środku jest niższa – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager SILKA YTONG. Już na etapie wyboru projektu należy uzgodnić pewne aspekty technologiczne np. rodzaj ścian, materiały budowlane, układ wentylacyjno-grzewczy, aby dom spełniał wymogi energooszczędności, czyli jego zapotrzebowanie na ciepło w skali roku wynosiło mniej niż 70 kWh/m2. Ułatwi to zatrzymanie ciepła i zoptymalizuje proces zużywania energii przez budynek. Jak budować w zgodzie ze środowiskiem naturalnym? Ekologiczne zachowania mogą przejawiać się w różnych kwestiach: od zastosowania materiałów budowlanych wyłącznie z naturalnych składników poprzez porządek na budowie do utylizacji odpadów budowlanych. Od czterech lat marki SILKA i YTONG wraz z firmą Interseroh Organizacją Odzysku prowadzą bezpłatną akcję „Folia znika z budowy”, która polega na zabieraniu z terenu budowy folii po materiałach budowlanych i poddaniu jej procesowi recyklingu. Warunkiem jest, że zebrana folia musi być czysta, więc należy wziąć to pod uwagę już na etapie organizowania placu budowy. Dobrze, jeśli znajdzie się na nim osobne miejsce przeznaczone na zbiórkę odpadów budowlanych do kontenera oraz miejsce na składowanie czystej folii do recyklingu. Segregacja odpadów już na placu budowy jest bardzo ważna, bo tylko czysta folia nadaje się do przetworzenia i ponownego wykorzystania. – Warto mieć świadomość, że niewielkim nakładem sił można zorganizować budowę tak, aby była prowadzona w sposób przyjazny dla środowiska. Sprawia to, że inwestorzy dbają nie tylko o kwestie ekologiczne, ale i walory estetyczne. Wybór technologii budowlanej, która nie wymaga zużycia dużych ilości wody czy prądu, będzie bardziej korzystny ze względu na wykorzystywanie zasobów, znajdzie także swoje odzwierciedlenie w budżecie całej budowy – podkreśla Monika Mychlewicz, dyrektor marketingu producenta materiałów budowlanych SILKA YTONG. Wyniki badania „YTONG: Dom 2020” pokazały, że materiały i rozwiązania przyjazne środowisku (21 proc.) oraz pozwalające wykorzystywać alternatywne źródła energii (11 proc.) są uważane za perspektywiczne. Dlaczego EKO i ENERGO? Większość polskich inwestorów decyduje się na budowę domu, aby mieszkać w nim przez wiele lat. Kwestia eksploatacji budynku, a więc wyboru energooszczędnych rozwiązań powinna być szczególnie istotna. Nawet, jeśli na początku koszty będą relatywnie większe, inwestycja zwróci się w procesie użytkowania budynku. W całym procesie budowy domu najlepszym momentem, by zadbać o dobór odpowiednich materiałów i systemów, które zapewnią wysoką termoizolacyjność budynku oraz brak mostków termicznych, jest etap wyboru projektu. Wtedy nasze działania dają najkorzystniejszy efekt. – Na budowę energooszczędnego domu składa się cały szereg działań i decyzji, które sprawiają, że jest on ciepły i szczelny. Warto więc traktować proces budowy jako pewną całość i myśleć o nim w sposób kompleksowy i perspektywiczny. Na przykład w kwestii izolacji przegród warto zastosować rozwiązania systemowe, które znacznie ograniczają powstawanie mostków cieplnych – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager SILKA YTONG. Naturalnym dążeniem inwestora jest chęć optymalizacji kosztów budowy. Warto jednak pamiętać, że taniej nie zawsze znaczy lepiej. Często okazuje się, że finalny koszt budowy z „tańszych” materiałów okazuje się zbliżony do tych potencjalnie „droższych”, ale nowocześniejszych. Natomiast różnicę na korzyść tych ostatnich widać we właściwościach termoizolacyjnych ścian. Z tego powodu należy wnikliwie przeanalizować koszty nie tylko materiałów budowlanych, ale także i ewentualnego ocieplenia, transportu czy wykonawstwa. Dopiero uzyskana suma pozwoli na realne porównanie kosztów. Energooszczędne i przyjazne dla środowiska rozwiązania budowlane pozwalają na obniżenie kosztów utrzymania budynku, a przede wszystkim wydatków na ogrzewanie. Warto więc zapoznać się z możliwościami uzyskania w budynku dobrych parametrów cieplnych i korzyściami płynącymi z takiej decyzji, a potem wybrać optymalne rozwiązanie dla siebie. Aby pogłębić informacje dotyczące energooszczędnego budowania z troską o środowisko naturalne zachęcamy do zapoznania się z poradnikowym cyklem „SILKA YTONG: EKO i ENERGO na budowie”, który będzie ukazywał się od czerwca.

czwartek, 31 maja 2012

SILKA YTONG podczas XXXIII Dni Otwartych Drzwi w Zarzeczewie

W 2011 r. inwestorzy indywidualni w powiatach: włocławskim i mieście Włocławek oddali do użytku 312 domów jednorodzinnych, rozpoczęli budowę 388 domów jednorodzinnych i uzyskali pozwolenia na 695 nowych inwestycji. Stabilna koniunktura Według Anny Waszczuk, analityka rynku Xella Polska, producenta materiałów SILKA i YTONG, w tym roku można spodziewać się jeszcze większej aktywności inwestorów w segmencie budownictwa jednorodzinnego we Włocławku i jego okolicach. Potwierdzają to dane statystyczne za 2011 r. - w ubiegłym roku inwestorzy uzyskali pozwolenia na budowę 695 domów jednorodzinnych tj. aż o 79, 1 % więcej niż w 2010 r. - Inwestorzy indywidualni rozpoczęli w ub.r. aż o 20,9 % więcej inwestycji niż w 2010 r., a roczna stopa wzrostu liczby pozwoleń wydanych na budowę domów jednorodzinnych, która w 2011 r. wyniosła prawie 80%, pozwoliła na uplasowanie się tego regionu na pierwszym miejscu pod względem przyrostu wydanych pozwoleń w ujęciu rocznym w całym województwie kujawsko-pomorskim – komentuje Anna Waszczuk, analityk rynku Xella Polska, producenta materiałów SILKA i YTONG. Aktywność inwestorów i stabilna sytuacja w sektorze budownictwa mieszkaniowego w tym województwie skłaniają wielu czołowych producentów, m.in. marki SILKA i YTONG, do zaprezentowania swojej oferty podczas XXXIII Dni Otwartych Drzwi, które odbędą się w dniach 2-3.06 w Zarzeczewie koło Włocławka. Na stoisku SILKA YTONG Odwiedzający te ogólnorolne targi będą mogli zapoznać się z aktualną ofertą SILKA YTONG na stoisku znajdującym się na głównym placu terenów wystawowych w Zarzeczewie. Poznanie z bliska technologii i akcesoriów budowlanych pomoże wybrać inwestorom optymalne dla siebie rozwiązanie. Eksperci obecni na targach posłużą specjalistyczną wiedzą na temat produktów SILKA YTONG i YTONG MULTIPOR oraz poradami dotyczącymi energooszczędnego budowania. Na stoisku SILKA YTONG zainteresowani będą mogli również sprawdzić, dlaczego ściany z bloczków SILKA i YTONG wznosi się szybko i prosto. - Inwestorzy mieszkający na wsiach coraz częściej zwracają uwagę na energooszczędne technologie budowlane – mówi architekt Bartłomiej Bąbiński z firmy BBG projekt, Ekspert Budowy SILKA YTONG. – Moim zdaniem jest to związane z większą świadomością ludzi i wysokimi kosztami eksploatacji budynków powstałych w tradycyjnej technologii, co przy stale rosnących cenach energii jest bardzo dużym obciążeniem dla domowego budżetu – dodaje ekspert. – Zapraszam do udziału w targach i rozmów z ekspertami działającymi na regionalnym rynku tak, aby w efekcie tych działań jak najlepiej przygotować się do wymagającego przedsięwzięcia, jakim jest budowa domu – podsumowuje Bartłomiej Bąbiński. Do dyspozycji zwiedzających na stoisku SILKA YTONG położonym na placu głównym terenów wystawowych w Zarzeczewie będą doradcy techniczni, przedstawiciele handlowi i instruktorzy SILKA YTONG, którzy podzielą się swoim doświadczeniem i odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące budowy ciepłego, a także przyjaznego mieszkańcom domu. Na miejscu będzie można uzyskać także kontakt do eksperta budowy SILKA YTONG. Zachęcamy do zdobywania wiedzy o nowatorskich technologiach budowlanych bezpośrednio u specjalistów SILKA YTONG oraz nawiązywania kontaktów z ekspertami. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w XXXIII Dniach Otwartych Drzwi – targach Ogólnorolnych, które odbędą się w dniach 2-3 czerwca na terenach wystawowych w Zarzecznie koło Włocławka. Targi można odwiedzać od soboty 2.06 do niedzieli 3.06 w godzinach 10:00-17:00.

Elementy nadprożowe

Nadproża YTONG ustawia się na murze, na zaprawie cienkowarstwowej, symetrycznie nad przykrywanym otworem

Nadproża są elementami nośnymi lub samonośnymi służącymi do przekrywania otworów okiennych i drzwiowych w ścianach zewnętrznych i wewnętrznych.
YTONG proponuje kilka rozwiązań.

Pierwszym rozwiązaniem są prefabrykowane belki nadprożowe YTONG YN, czyli gotowe nadproża ze zbrojonego betonu komórkowego. Są samodzielnymi elementami nośnymi przeznaczonymi do przekrywania otworów o szerokości do 175 cm.

Nadproża YTONG ustawia się na murze, na zaprawie cienkowarstwowej, symetrycznie nad przekrywanym otworem. Minimalne oparcie wynosi 20 lub 25 cm na ścianie i jest uzależnione od rozpiętości przekrywanego otworu. Gotowe nadproże nie wymaga docieplenia.
Montaż nadproża YTONG

Montaż nadproży z betonu komórkowego YTONG jest szybki, zajmuje dwóm pracownikom kilkanaście minut.

Zastosowanie gotowego nadproża gwarantuje gładką i równą powierzchnię ściany, co ułatwia jej tynkowanie.
Nadproża w kształtkach U YTONG

Nadproża mogą być wykonane bezpośrednio na budowie. W tym celu stosuje się kształtki U YTONG.

Kształtki U układa się na wcześniej przygotowanej podporze montażowej. Funkcję tę znakomicie spełni deska zlicowana z górną powierzchnią warstwy bloczków. W przypadku otworów o większej rozpiętości deskę należy podeprzeć np. stemplami, tak, aby wylewane nadproże nie uległo ugięciu.

Na tak przygotowanym pomoście kształtki U YTONG muruje się na styk, a spoiny pionowe między nimi wypełnia się cienkowarstwową zaprawą murarską SILKA YTONG.
Układanie zbrojenia do nadproży z kształtek U YTONG.

Wnętrze tak przygotowanego szalunku należy oczyścić i przed betonowaniem zwilżyć wodą.

Wewnątrz kształtek U umieszczamy warstwę izolacji cieplnej z wełny mineralnej lub styropianu. Należy pamiętać, aby izolację cieplną umieścić bliżej strony zewnętrznej.

W przypadku wysokości nadproża innej niż 20 lub 25 cm, kształtki U nadmurowuje się bloczkami YTONG o grubości 7,5 cm do wymaganego wymiaru.

Następnie układamy w nim zbrojenie i całość wypełniamy betonem.

Zobacz zdjęcia i opisy nadproża.

czwartek, 24 maja 2012

Kobiety dyskutują o budowaniu

Xella uruchamia Akademię Kobiet Budujących SILKA YTONG. Pierwsze spotkanie już 30 maja, w środę, w Warszawie. Xella Polska, producent materiałów budowlanych, zaprasza kobiety planujące budowę domu na cykl spotkań w ramach „Akademii Kobiet Budujących SILKA YTONG”. Pierwsze spotkanie dotyczy planowania budowy domu. „Akademia Kobiet Budujących SILKA YTONG” będzie miejscem kobiecych rozmów o budowaniu - swobodnie, bez kompleksów. Wykłady, a także kontakt z innymi kobietami, które budują bądź planują budowę domu, dostarczą wiedzę potrzebną do planowania i realizacji budowy, w tym rozmów z fachowcami. Wymiana doświadczeń pozwoli łatwiej pokonać wyzwania na budowie. Podczas spotkania ekspertka budowy, Małgorzata Smogór, przedstawi elementy, które warto wziąć pod uwagę na tym etapie, poradzi, w jaki sposób poprowadzić cały proces powstawania nowego budynku, jak przewidzieć czekające inwestorów wyzwania. Nie zabraknie czasu na pytania i wymianę doświadczeń pomiędzy uczestniczkami spotkania. „Akademia Kobiet Budujących SILKA YTONG” zaprasza 30 maja, w środę, na godz.18:00 do kawiarni Tarabuk przy ul. Browarnej 6 w Warszawie. „Akademia Kobiet Budujących SILKA YTONG” to odpowiedź na coraz większy udział kobiet w dziedzinach, które wcześniej były postrzegane jako wyjątkowo męskie. – Z naszych badań* wynika, że coraz więcej kobiet chce brać aktywny udział w budowaniu domu dla swojej rodziny, nie tylko na etapie urządzania wnętrz, ale znacznie wcześniej. Dom ma dla kobiet ogromne znaczenie emocjonalne – jest synonimem rodziny, ciepła, bezpieczeństwa – wyjaśnia Monika Mychlewicz, dyrektor marketingu Xella Polska. – Kobiety jako jeden z najważniejszych elementów wymieniają komunikację z fachowcami, a tutaj niewątpliwie wiedza będzie stanowiła silny atut, przełamujący stereotyp mężczyzny zajmującego się budową – dodaje Monika Mychlewicz. Spotkanie przewidziane jest na około 2 godziny – w pierwszej części wykład nt. „Planowanie budowy domu w praktyce” poprowadzi Małgorzata Smogór, ekspertka budowy SILKA YTONG, w drugiej będzie czas na dyskusje, zadanie pytań, konsultacje z ekspertami. Uczestnictwo w spotkaniu jest bezpłatne, wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja na stronie http://www.zdrowabudowa.pl/akademia-kobiet-budujacych.

piątek, 18 maja 2012

Czas na Kurpie

W 2011 r. inwestorzy indywidualni w subregionie ostrołęckim oddali do użytku 597 domów jednorodzinnych, rozpoczęli budowę 866 domów jednorodzinnych i uzyskali pozwolenia na 1 049 nowych inwestycji. Dane te potwierdzają potencjał tego regionu dla rozwoju nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego. Stabilna koniunktura Według Anny Waszczuk, analityka rynku Xella Polska, producenta materiałów SILKA i YTONG, w subregionie ostrołęckim inwestorzy indywidualni wykazują znacznie większą aktywność niż deweloperzy. Świadczy o tym liczba wydanych pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych, która w 2011 roku była prawie 3,5-krotnie wyższa niż w budownictwie wielorodzinnym, a liczba rozpoczętych budów - ponad trzykrotnie wyższa. - W subregionie ostrołęckim udział pozwoleń wydanych na budowę domów jednorodzinnych w ogólnej liczbie pozwoleń na budowę wyniósł aż 77,4 proc., podczas gdy wartość tego wskaźnika w całej Polsce wynosiła jedynie 53 proc. Dane te potwierdzają potencjał tego regionu dla rozwoju nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego – komentuje Anna Waszczuk, analityk rynku Xella Polska, producenta materiałów SILKA i YTONG. Na fali korzystnych przewidywań i w pełni sezonu budowlanego 2012 warto uzyskać rzetelną wiedzę na temat nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych. Na stoisku SILKA YTONG Odwiedzający ostrołęckie targi „Czas na Kurpie – kupuj lokalne produkty” będą mogli zapoznać się z aktualną ofertą SILKA YTONG na stoisku znajdującym się przed siedzibą Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Ostrołęce, usytuowanym po prawej stronie od wejścia głównego. Poznanie z bliska technologii i akcesoriów budowlanych pomoże wybrać inwestorom optymalne dla siebie rozwiązanie. Eksperci obecni na targach posłużą specjalistyczną wiedzą na temat produktów SILKA YTONG i YTONG MULTIPOR oraz poradami dotyczącymi energooszczędnego budowania. Na stoisku SILKA YTONG zainteresowani będą mogli również sprawdzić, dlaczego ściany z bloczków SILKA i YTONG wznosi się szybko i prosto, a także uzyskać bezpłatne porady na temat wyboru i adaptacji projektu gotowego, planowania i kosztów budowy domu, wyboru materiałów budowlanych, wymaganych dokumentów oraz formalności związanych z budową domu. Dla odwiedzających targi przewidziane są kupony rabatowe na wybrany asortyment oraz konkursy z nagrodami. - Zanim inwestor podejmie wiążące decyzje dotyczące wyboru działki, projektu, czy materiałów budowlanych warto, aby zrobił rozeznanie wśród dostępnych na rynku rozwiązań i dopasował je do posiadanego na ten cel budżetu – mówi Iwona Wojczuk z firmy Budima-Art, ekspertka budowy SILKA YTONG. - Tak, aby wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie, które pozwoli na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych budynku. – dodaje. Udział w targach „Czas na Kurpie – kupuj lokalne produkty” jest dla inwestorów między innymi okazją do uzyskania informacji na temat dostępnych na rynku technologii i materiałów budowlanych. Na stoisku SILKA YTONG do dyspozycji zwiedzających będą doradca techniczny, przedstawiciel handlowy, instruktor i ekspert budowy SILKA YTONG, którzy podzielą się swoim doświadczeniem i odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące budowy ciepłego, a także przyjaznego mieszkańcom domu. Zachęcamy do zdobywania wiedzy o nowatorskich technologiach budowlanych bezpośrednio u specjalistów SILKA YTONG oraz nawiązywania kontaktów z ekspertami. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w II edycji regionalnych targów „Czas na Kurpie – Kupuj lokalne produkty”, które odbędą się w sobotę 19 maja na terenie Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Ostrołęce na rogu ulic Goworowskiej i Korczaka. Targi można odwiedzać w godzinach 12:00-18:00.

poniedziałek, 30 kwietnia 2012

Beton komórkowy

Bloczki YTONG to wysokiej jakości beton komórkowy. Oto film o Zakładzie Produkcyjnym YTONG w Ostrołęce.

Nadproża i beton komórkowy

Stawiając budynki z bloczków z betonu komórkowego uzupełniamy ich konstrukcje nadprożami i belkami stropowymi. Otwory okienne, drzwiowe i garażowe należy zabezpieczać podczas budowy domu elementami nadprożowymi. Oto kilka przykładowych nadproży z systemu YTONG:

Prefabrykowane belki nadprożowe YTONG YN

Wykonane ze zbrojonego betonu komórkowego. Wysokość 24,9 cm. Maksymalna szerokość przekrywanego otworu wynosi 175 cm. Stosowane do otworów okiennych, drzwiowych i ścianek działowych zapewniają odpowiednią izolacyjność cieplną bez dodatkowego docieplenia. Bardzo łatwe i szybkie w zastosowaniu – montaż nadproża zajmuje dwóm osobom kilkanaście minut. Przy montażu nadproża należy zwrócić uwagę na jego prawidłowe zamontowanie.

Prefabrykat nadproża zespolonego YTONG YF

Wykonany ze zbrojonego betonu komórkowego YTONG. Wysokość 12,4 cm. Maksymalna szerokość przekrywanego otworu wynosi 250 cm. W zależności od grubości muru elementy układane są jako pojedyncze, podwójne lub potrójne. Aby uzyskać nadproże zespolone, elementy należy nadmurować warstwą bloczków z wypełnionymi spoinami pionowymi.

YTONG kształtki U

Pełnią funkcję traconego szalunku. W kształtkach U, z betonu komórkowego YTONG, można wykonywać wieńce, belki, podciągi i słupy żelbetowe.

Więcej informacji w dziale Elementy nadprożowe na www.ytong-silka.pl

środa, 25 kwietnia 2012

Z czego składa się beton komórkowy

W ciągu ostatnich lat inwestorzy coraz dokładniej analizują skład poszczególnych materiałów budowlanych. Materiały budowlane, z których stawiane są nasze domy i mieszkania muszą być zdrowe, naturalne i bezpieczne.

Do produkcji bloczków z betonu komórkowego YTONG stosuje się surowce naturalne: piasek, wapno, wodę oraz niewielkie ilości cementu i anhydrytu. Skład taki decyduje o zdrowotności materiału i znikomej promieniotwórczości naturalnej.

Środek porotwórczy – pasta aluminiowa wchodząc w reakcję z wodorotlenkiem wapniowym spulchnia masę umożliwiając powstanie milionów małych porów. Bardzo dokładny dobór surowców i starannie dopracowany proces technologiczny ze sterowanym komputerowo systemem dozowania pozwalają na produkcję jednorodnego materiału o bardzo dobrych i stałych parametrach.

niedziela, 22 kwietnia 2012

Weź udział w badaniu Polskie Budowanie

Wystartowało badanie "SILKA YTONG: Polskie Budowanie" http://www.budowane.pl/polskie-budowanie przeprowadzane na zlecenie Xella Polska. Badanie jest skierowane do osób, które są w trakcie lub już zrealizowały budowę domu. Głównym założeniem jest poznanie obecnych trendów i przyjrzenie się kondycji branży budowlanej z pozycji inwestorów indywidualnych.
– W 2011 roku 90,5 tys. inwestorów indywidualnych rozpoczęło budowę swojego wymarzonego domu. Badanie „SILKA YTONG: Polskie Budowanie” ma nam dać odpowiedzi na pytania, co motywuje Polaków do budowy domu, jakie są ich oczekiwania i aspiracje, a także, jak bardzo są zaangażowani w cały ten proces – mówi Monika Mychlewicz, dyrektor marketingu Xella Polska, producenta materiałów SILKA i YTONG. – Wyniki badania pokażą nam także, kto i jakie domy buduje w poszczególnych regionach kraju – dodaje Monika Mychlewicz.
Badanie ma być źródłem wiedzy o działaniach inwestorów indywidualnych. Tematyka badania dotyczy takich zagadnień jak: wygląd budynków, współpraca z fachowcami, podejmowanie decyzji czy największe wyzwania na budowie. Jak budują inwestorzy indywidualni w Polsce dowiemy się już w maju! Xella Polska serdecznie zaprasza do wypełnienia ankiety, która znajduje się na stronie: http://atresearch.pl/polskie-budowanie.

czwartek, 29 marca 2012

Mur jednowarstwowy

Mur jednowarstwowy - czy też inaczej zwana ściana jednowarstwowa charakteryzuje się krótkim czasem wykonania. W Systemie 20 cm PLUS 150 m2 ścian powstaje ponad czterokrotnie szybciej niż przy zastosowaniu innych technologii. Koszt ścian ponosi się jednorazowo, inwestycja nie jest rozciągnięta w czasie, w krótkim terminie zamyka się istotną część budowy – ściany. Równocześnie, wybierając technologię ściany jednowarstwowej, inwestor zabezpiecza się przed zmianami cen materiałów budowlanych (np. wzrostem cen izolacji termicznej).

środa, 28 marca 2012

Dni Otwarte w zakładach produkcyjnych YTONG

Rozpoczyna się cykl Dni Otwartych w fabrykach YTONG, podczas których będzie można uzyskać porady dotyczące budowy domu i ocieplenia ścian mieszkania oraz zobaczyć produkcję energooszczędnych bloczków YTONG ENERGO. Dni Otwarte YTONG odbędą się 14 kwietnia w Pile, 21 kwietnia w Miliczu oraz 11 maja w Ostrołęce.

Polskie zakłady są jednymi z najnowocześniejszych fabryk YTONG w Europie. W fabrykach w Pile, Miliczu i Ostrołęce produkowana jest pełna gama produktów YTONG, łącznie z najcieplejszymi bloczkami YTONG ENERGO.

Odwiedzający Dni Otwarte YTONG będą mieli możliwość konsultacji ze specjalistami w dziedzinie budowy domu, którzy podpowiedzą, jak sprawnie uzyskać niezbędne pozwolenia oraz jak rozsądnie zaplanować koszty i harmonogram prac. Eksperci odpowiedzą również na pytania związane z energooszczędnością, czy też wyborem projektu i ekipy budowlanej. Osoby, które chciałyby poprawić parametry cieplne ścian swojego mieszkania, a ich budynek nie może z różnych powodów być ocieplony od zewnątrz, uzyskają porady dotyczące izolacji od wewnątrz.

– Sezon budowlany rozpoczął się na dobre, więc wielu inwestorów szuka porad i wskazówek dotyczących budowy domu jednorodzinnego. Zapraszamy na Dni Otwarte w zakładach YTONG! Po raz pierwszy podwoje dla zwiedzających otworzy fabryka w Miliczu. Rozszerzamy też tematykę porad o seminarium tematyczne dotyczące ocieplenia od wewnątrz – mówi Monika Mychlewicz, dyrektor marketingu producenta materiałów budowlanych SILKA YTONG. – Warto wziąć udział w Dniach Otwartych YTONG i wykorzystać w trakcie budowy domu potencjał bezpłatnych rozmów z ekspertami – podkreśla Monika Mychlewicz.

Podczas Dni Otwartych YTONG będzie także możliwość zaobserwowania cyklu produkcyjnego bloczków z betonu komórkowego – od łączenia surowców, do foliowania palet. Produkcja w polskich zakładach YTONG spełnia nie tylko standardy jakości, ale jest również przyjazna dla środowiska (odbywa się w sposób bezodpadowy).

W programie Dni Otwartych YTONG znajdują się także pokazy murowania z bloczków YTONG prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów. Uczestnicy będą mogli zobaczyć (a nawet samodzielnie się przekonać), jak szybko i dokładnie muruje się ściany z bloczków YTONG.

Aby wziąć udział w zwiedzaniu fabryki wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny, dostępny na stronie: http://www.budowane.pl/dni-otwarte/ lub zadzwonić na numer infolinii: 0 801 122 227.

Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

W ramach dnia otwartego w fabryce YTONG w Pile, Miliczu i Ostrołęce będzie odbywać się seminarium „Jak dobrze przygotować się do budowy domu”.

Terminy Dni Otwartych:
Fabryka YTONG w Pile - 14 kwietnia
Fabryka YTONG w Miliczu - 21 kwietnia
Fabryka YTONG w Ostrołęce - 12 maja
Wszystkie spotkania odbywają się w sobotę.

W programie:
10:30 - 11:15 - Planowanie kosztów budowy domu
11:30 - 12:15 - Wybór projektu gotowego domu: energooszczędnego i funkcjonalnego
12:30 - 13:15 - Jak dobrze wybrać ekipę budowlaną
13:30 - 14:15 – Ocieplenie od wewnątrz
Pokazy murowania: 11:00, 12:15, 13:15, 14:15 (pokaz ocieplania od wewnątrz)
Bezpłatne konsultacje ze specjalistami: 10:30 - 14:30

Szczegółowe informacje dotyczące Dni Otwartych w fabryce YTONG w Pile, Miliczu i Ostrołęce dostępne są na stronie www.budowane.pl/dni-otwarte. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin i rejestracji!

wtorek, 27 marca 2012

Beton komórkowy

Technologia produkcji bloczków z betonu komórkowego YTONG opatentowana została w 1924 roku przez szwedzkiego naukowca Axela Erikssona. Na skalę przemysłową bloczki YTONG zaczęto produkować w 1929 roku. W kolejnych dziesięcioleciach nastąpił rozkwit produkcji betonu komórkowego. Rozpoczęto produkcję na terenie Niemiec i Polski. Lata te datowane są jako początek prawdziwego rozwoju technologii produkcji bloczków z betonu komórkowego.

Do produkcji bloczków YTONG stosuje się surowce naturalne: piasek, wapno, wodę oraz niewielkie ilości cementu i anhydrytu. Skład taki decyduje o zdrowotności materiału i znikomej promieniotwórczości naturalnej. Środek porotwórczy – pasta aluminiowa wchodząc w reakcję z wodorotlenkiem wapniowym spulchnia masę umożliwiając powstanie milionów małych porów. Bardzo dokładny dobór surowców i starannie dopracowany proces technologiczny ze sterowanym komputerowo systemem dozowania pozwalają na produkcję jednorodnego materiału o bardzo dobrych i stałych parametrach.

niedziela, 25 marca 2012

Ocieplanie budynków od wewnątrz

W konferencji „Ocieplanie budynków od wewnątrz”, zorganizowanej dla zarządców nieruchomości i architektów przez Xella Polska, uczestniczyło 80 osób. Spotkanie odbyło się 6 marca w Krakowie i rozpoczęło marcowy cykl konferencji dotyczący izolacji od wewnątrz. Na konferencje w Poznaniu (19.03), Wrocławiu (23.03), Łodzi (26.03) i Gdańsku (29.03) można zarejestrować się poprzez stronę: http://www.budowane.pl/konferencja-zarzadcy.

Ponad połowa zarządców, którzy wzięli udział w konferencji, często spotyka się z sytuacją, gdy ocieplenie od wewnątrz nie jest możliwe – tak wynika z ankiet przeprowadzonych wśród uczestników spotkania. Ocieplanie od wewnątrz jest rozwiązaniem zarówno w przypadku obiektów o dużej wartości historycznej, jak i architektonicznej. Izolacja od wewnątrz może być także zastosowana w sytuacji ograniczenia praw własności, konfliktu interesów lub braku jednomyślnej decyzji lokatorów w kwestii ocieplenia całej elewacji budynku. W ankietach zarządcy przyznają także, że coraz częściej rozmawiają na tematy związane z ociepleniem od wewnątrz z innymi osobami m.in. lokatorami budynków.

– Kwestia ocieplenia od wewnątrz wzbudza duże zainteresowanie wśród zarządców nieruchomości, o czym świadczy wysoka frekwencja na konferencji w Krakowie. Z uwagą przyglądamy się nowoczesnym technologiom w zakresie poprawy izolacji cieplnej budynków, których nie można ocieplić od zewnątrz – mówi Piotr Przybylski, Prezes Stowarzyszenia Zarządców i Administratorów Nieruchomości w Krakowie, partnera konferencji.

Uczestnicy konferencji w Krakowie mieli okazję zdobyć ogólną wiedzę o możliwościach zastosowania ocieplenia od wewnątrz, którą będą mogli wykorzystać w pracy zawodowej.

– Zarządców nieruchomości, którzy są zainteresowani poprawą parametrów cieplnych budynków od wewnątrz serdecznie zapraszamy na konferencje w Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi i Gdańsku. Tematyka spotkań będzie dotyczyła fizyki budowli oraz analizy zjawisk zachodzących w przegrodach przy ociepleniu od wewnątrz – mówi jeden z prelegentów Piotr Harassek, Junior Product Manager SILKA YTONG.

Na marcowych konferencjach przedstawiona zostanie także charakterystyka systemów ocieplania od wewnątrz – ze szczególnym uwzględnieniem specyfikacji i właściwości mineralnych płyt YTONG MULTIPOR.

Zachęcamy zarządców nieruchomości do udziału w kolejnych spotkaniach. Udział w konferencjach jest bezpłatny i zapewnia 4 godziny edukacyjne wymagane przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Terminy i lokalizacje konferencji:

26 marca (poniedziałek), Łódź, Centrum Biznesowe SYNERGIA, ul. Wólczańska 128/134
29 marca (czwartek), Gdańsk, Hotel Qubus, ul. Chmielna 47-52

wtorek, 13 marca 2012

YTONG i SILKA na Targach Bud Gryf

W 2011 r. inwestorzy indywidualni w województwie zachodniopomorskim oddali do użytku 2 722 domów jednorodzinnych, rozpoczęli budowę 3 270 domów jednorodzinnych i uzyskali pozwolenia na 3 557 nowych inwestycji. Analiza ekspertów SILKA YTONG w oparciu o dane GUS potwierdza potencjał tego regionu dla rozwoju nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego.

W dniach 16-18 marca w Szczecinie odbędą się Targi Bud Gryf. Na targach obecni będą czołowi producenci w dziedzinie nowoczesnych technologii budowlanych, m.in. marki SILKA i YTONG.

Dlaczego warto odwiedzać stoisko SILKA YTONG?
Odwiedzający mogą w kompleksowy sposób zapoznać się z aktualną ofertą SILKA YTONG. Poznanie technologii i akcesoriów budowlanych z bliska pomoże inwestorom wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie. Eksperci służą specjalistyczną wiedzą na temat swoich produktów. Szczegółowe informacje na temat wyrobów SILKA, YTONG i YTONG MULTIPOR będzie można uzyskać na stoisku 36 w hali 1. Inwestorzy otrzymają porady i wskazówki dotyczące energooszczędnego budowania. Będą mogli również przekonać się, jak szybko i prosto wznosi się ściany z bloczków SILKA i YTONG.

– Inwestorzy, którzy uczestniczą w szczecińskich targach, mają możliwość zadawania ekspertom pytań na bieżąco i aktywnego sprawdzenia możliwości, jakie oferuje rynek – mówi Beata Wierna-Figiel, Ekspertka Budowy SILKA YTONG. – Odwiedzający targi mogą porównać, zebrane w jednym miejscu oferty różnych producentów, a także nawiązać kontakty z fachowcami np. wykonawcami czy architektami – dodaje Beata Wierna-Figiel.

Do dyspozycji zwiedzających będą doradcy techniczni, przedstawiciele handlowi i instruktorzy SILKA YTONG, którzy podzielą się swoim doświadczeniem i odpowiedzą na pytania dotyczące budowy ciepłego i przyjaznego mieszkańcom domu. W niedzielę na stoisku SILKA YTONG będzie obecny Ekspert Budowy, który udzieli fachowych porad dotyczących budowy domu i wszelkich formalności z tym związanych. Dla zainteresowanych osób Ekspert Budowy dysponuje także kuponem rabatowym na zakup systemowych rozwiązań SILKA i YTONG.

Zachęcamy do nabywania wiedzy o nowatorskich rozwiązaniach budowlanych bezpośrednio u specjalistów SILKA YTONG oraz nawiązywania kontaktów z ekspertami. Dzięki tym działaniom inwestorzy będą mogli rzetelnie i solidnie przygotować się do dużego przedsięwzięcia, jakim jest budowa domu.

Targi Bud Gryf – co w programie?
Targi Bud Gryf cieszą się dużą popularnością zarówno wśród odwiedzających, jak i wystawców.

– 21. edycja targów budowlanych Bud Gryf w Szczecinie to największe wydarzenie branżowe w północno-zachodniej Polsce. Na targach swoja ofertę zaprezentuje ponad 200 wystawców z całego kraju i z zagranicy, którzy promować będą nowe technologie i materiały budowlane, ze szczególnym akcentem na budownictwo energooszczędne i pasywne – podkreśla Olga Szynkowska, główny specjalista ds. organizacji imprez Międzynarodowych Targów Szczecińskich.

Organizatorzy zapewniają, że jak co roku uczestnicy targów mogą liczyć na ciekawy program. Jednym z jego elementów jest konferencja "Redukcja kosztów eksploatacji budynków-właściwości i zastosowanie materiałów zmiennofazowych. Natomiast przedsiębiorcy będą mogli wziąć udział w kolejnej już Międzynarodowej Giełdzie Kooperacyjnej sektora budowlanego i energetycznego.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w targach Bud Gryf, które odbędą się w dniach 16-18 marca w ramach Międzynarodowych Targach Szczecińskich, przy ul. Struga 6-8. Targi można odwiedzać w godzinach 10:00-18:00, a w niedzielę do 17:00.

środa, 22 lutego 2012

SILKA YTONG na targach budownictwa w Sosnowcu

W ciągu 9 miesięcy 2011 r. inwestorzy indywidualni w podregionie sosnowieckim* oddali do użytku 534 domy jednorodzinne. Natomiast przez 11 miesięcy ub.r. inwestorzy indywidualni rozpoczęli w tym podregionie budowę 987 domów jednorodzinnych i uzyskali aż 1 226 pozwoleń na budowę. Analiza Xella Polska w oparciu o dane GUS potwierdza potencjał regionu dla rozwoju nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego.

Stabilna koniunktura
Według Anny Waszczuk, analityka rynku producenta materiałów SILKA i YTONG, w podregionie sosnowieckim inwestorzy indywidualni wykazują znacznie większą aktywność niż deweloperzy. Udział inwestorów indywidualnych w łącznej liczbie oddanych do użytku mieszkań w ciągu 9 miesięcy ub.r. wyniósł aż 80 proc. Liczba nowych inwestycji rozpoczętych przez inwestorów indywidualnych w ciągu 11 miesięcy ubiegłego roku była aż o 17,6 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2010 r.

– Jeszcze bardziej optymistyczne dane dotyczą liczby wydanych pozwoleń na budowę nowych domów jednorodzinnych w tym regionie. W ciągu 11 miesięcy ubiegłego roku inwestorzy indywidualni uzyskali aż o 25,2 proc więcej pozwoleń na budowę nowych domów jednorodzinnych niż w analogicznym okresie poprzedzającego roku – komentuje Anna Waszczuk, analityk producenta materiałów SILKA i YTONG.

Oprócz ożywienia w budownictwie jednorodzinnym w podregionie sosnowieckim można także zauważyć zmianę w podejściu do budowania i stosowanych materiałów ściennych wśród inwestorów indywidualnych.

– Od kilku lat obserwuję zdecydowany wzrost udziału betonu komórkowego i silikatów kosztem materiałów ceramicznych – mówi Piotr Leks, właściciel firmy Kompletny Dach, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG. – Jest to spowodowane łatwością wykonania i lepszą izolacyjnością termiczną ścian wzniesionych w tych materiałach. Tendencja ta dotyczy zarówno ścian jedno-, jak i dwuwarstwowych – dodaje Piotr Leks.

Na Śląsku widać również wzrost świadomości ekologicznej inwestorów, co również wpływa na wybór technologii budowy.

– Stosowanie energooszczędnych materiałów będzie już niedługo standardem w budownictwie. Sprzyja temu przede wszystkim wzrastająca świadomość ekologiczna, ale także chęć obniżenia wydatków na energię – twierdzi Piotr Leks, właściciel firmy Kompletny Dach, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

Aktywność inwestorów i dobra koniunktura w sektorze budownictwa mieszkaniowego w podregionie sosnowieckim powodują, że w dniach 24-26 lutego w Sosnowcu na V Targach Budowlanych Silesia Building Expo wielu czołowych producentów, m.in. marki SILKA i YTONG, zaprezentuje swoją ofertę w dziedzinie nowoczesnych technologii budowlanych.

Dlaczego warto odwiedzać stoisko SILKA YTONG?
Odwiedzający targi w Sosnowcu będą mogli zapoznać się z aktualną ofertą SILKA YTONG na stoisku 31 w sektorze Stolarki Budowlanej. Poznanie z bliska technologii i akcesoriów budowlanych pomoże im wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie. Eksperci obecni na targach posłużą specjalistyczną wiedzą na temat produktów SILKA YTONG i YTONG MULTIPOR oraz poradami dotyczącymi energooszczędnego budowania. Na stoisku SILKA YTONG inwestorzy będą mogli również sprawdzić, dlaczego ściany z bloczków SILKA i YTONG wznosi się szybko i prosto.

– Udział w targach budowlanych daje możliwość pozyskania wielu informacji dotyczących materiałów budowlanych, nowych technologii, produktów, a także fachowców działających w branży – mówi Andrzej Krępa z firmy budowlanej KONKRET, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

Do dyspozycji zwiedzających, na stoisku 31 w sektorze Stolarki Budowlanej, będą doradcy techniczni, przedstawiciele handlowi i instruktorzy SILKA YTONG, którzy podzielą się swoim doświadczeniem oraz odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące budowy ciepłego i przyjaznego mieszkańcom domu.

Zachęcamy do nabywania wiedzy o nowatorskich rozwiązaniach budowlanych bezpośrednio u specjalistów SILKA YTONG oraz nawiązywania kontaktów z ekspertami. Dzięki tym działaniom inwestorzy będą mogli rzetelnie i solidnie przygotować się do dużego przedsięwzięcia, jakim jest budowa domu.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w targach SIBEX, które odbędą się w dniach 24-26 lutego, w Centrum Targowo – Wystawienniczym Expo Silesia, przy ul. Braci Mieroszewskich 124. Targi można odwiedzać w godzinach od 9:00 do 17:00.

* dane dot. powiatu będzińskiego, zawierciańskiego i miast na prawach powiatu: Dąbrowy Górniczej, Jaworzna i Sosnowca.

sobota, 11 lutego 2012

MULTIPOR ociepla mieszkania

Jak przyjemnie siedzieć w przytulnym mieszkaniu, gdy za oknem siarczysty mróz… Nawet o tej porze roku o ciepło w lokalu może zadbać zarówno mieszkaniec budynków wielorodzinnych, w których na kompleksowe ocieplenie od zewnątrz potrzebna jest decyzja Wspólnoty lub Spółdzielni, jak i lokator kamienicy posiadającej zabytkową elewację.

W sytuacjach, kiedy ocieplenie od wewnątrz nie jest możliwe lub wymaga długotrwałych procedur, poprawę parametrów cieplnych własnego mieszkania można uzyskać izolując ściany od wewnątrz. Tę metodę możemy wykonać niezależnie od wielu czynników zewnętrznych np. zgody innych lokatorów. Ponieważ wszystkie prace wykonywane są w środku pomieszczenia, można realizować je praktycznie przez cały rok, bez względu na pogodę.

Dlaczego od wewnątrz?
Ocieplenie ścian od wewnątrz płytami mineralnymi YTONG MULTIPOR obniża straty ciepła przez ściany nawet o 70 proc. Mineralne płyty YTONG MULTIPOR nie tylko poprawiają izolację termiczną mieszkania, ale także regulują poziom wilgotności, co pomaga zapobiegać pojawieniu się grzybów czy pleśni na ścianach. YTONG MULTIPOR charakteryzuje się wysoką paroprzepuszczalnością, dzięki temu w pomieszczeniu panuje przyjazny dla mieszkańców mikroklimat. Przede wszystkim jednak ściana ocieplona płytami YTONG MULTIPOR powoduje, że zimą ciepło zostaje w środku, a latem na zewnątrz pomieszczenia.

Ocieplenie mieszkania od wewnątrz płytami mineralnymi YTONG MULTIPOR jest proste i szybkie do wykonania. Płyty YTONG MULTIPOR można zastosować w każdym typie budynków ze ścianami murowanymi, niezależnie od poziomu kondygnacji. Prace ociepleniowe nie zmieniają układu całego budynku, a co najważniejsze nie ingerują w jego fasadę.

Zobacz, jakie to proste!
Krótki instruktaż samodzielnego ocieplenia ściany od wewnątrz:

1. Na początku należy przygotować powierzchnię: dokładnie oczyścić ścianę ze starej farby, słabego tynku i drobin kurzu czy pyłu. Podłogę najlepiej zabezpieczyć taśmą izolacyjną.

2. Przygotowanie zaprawy powinno odbywać się zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Należy dolać odpowiednią ilość wody, a następnie wymieszać wiertarką aż do uzyskania konsystencji gęstej śmietany.

3. Zaprawę należy nanieść równomiernie na całą powierzchnię płyty YTONG MUTLIPOR. Prawidłowa grubość zaprawy na całej powierzchni to ok. 8-10 mm. Pomocnym narzędziem do aplikacji zaprawy będzie paca zębata.

4. Płytę YTONG MULTIPOR trzeba przyłożyć do ściany w odległości ok. 2 cm od miejsca docelowego montażu. Następnie należy ją delikatnie docisnąć i przesunąć w miejsce montażu. To, czy płyty zostały przyklejone równo można sprawdzić za pomocą poziomicy. Ewentualne nierówności na powierzchni ściany można wyrównać pacą do szlifowania.

5. Wykończenie powierzchni ściany – pacą zębatą należy nanieść zaprawę na całą powierzchnię ściany. Następnie w warstwę zaprawy trzeba wtopić siatkę zabezpieczającą przed spękaniami. Po wykonaniu tej czynności trzeba zatrzeć powierzchnię całej ściany, a w dalszej kolejności ostatecznie wyrównać.

6. Na koniec zostaje pomalowanie ściany zgodnie z indywidualnymi upodobaniem.

7. Ciesz się ciepłem w mieszkaniu!

wtorek, 31 stycznia 2012

Budowa domu wielorodzinnego w Pile

Ocieplenie od wewnątrz

Rozwiązaniem dla inwestorów, którzy marzną w swoich mieszkaniach, a z różnych powodów nie mogą liczyć na ocieplenie całej elewacji, jest izolacja od wewnątrz. Właściwości ściany ocieplonej od wewnątrz precyzyjnie pokazują wyniki badania termowizyjnego ścian zewnętrznych. Ta metoda badawcza pozwala dokładnie prześledzić, jak poprawiają się parametry cieplne mieszkania.

Budynek, w którym dokonano pomiaru, jest zlokalizowany na warszawskim Wawrze. Składa się z czterech lokali mieszkalnych. Badanie termowizyjne dotyczyło zewnętrznych ścian kolankowych w dwóch sąsiednich mieszkaniach. W jednym z mieszkań ściany kolankowe dodatkowo ocieplono od wewnątrz płytami YTONG MULTIPOR. Zdjęcia termowizyjne wykonano od wewnątrz.

– Badania kamerą termowizyjną udokumentowały, że ocieplenie od wewnątrz płytami YTONG MULTIPOR zmniejsza straty ciepła przez przenikanie przez przegrody i w znaczny sposób ogranicza pojawianie się mostków termicznych – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager SILKA YTONG. – Izolacja od wewnątrz w tej technologii wyrównuje również rozkład temperatury na powierzchni przegród oraz w kubaturze pomieszczenia. Skraca także czas nagrzewania się pomieszczenia – dodaje Piotr Harassek.

Badanie termowizyjne budynku mieszkalnego w Wawrze zostało przeprowadzone w lutym 2011 r. w godzinach wieczornych. Odbyło się przy braku opadów, w temperaturze 23°C wewnątrz i -7,5°C na zewnątrz budynku. Wiatr osiągał prędkość mniejszą niż 2 m/s.

Poprawa warunków wewnętrznych
Na zdjęciach termowizyjnych można zobaczyć, jak zmienia się rozkład temperatur na powierzchni ściany w zależności od występowania ocieplenia od wewnątrz płytami YTONG MULTIPOR. Ściana nieocieplona charakteryzuje się nierównomiernym rozkładem temperatury, szczególnie w obszarach naroży. W tym przypadku, najniższa temperatura w rogu pomieszczenia wynosiła 8,8°C, czyli znacznie poniżej punktu rosy1. Utrzymywanie się takiej sytuacji w dłuższych okresach (kilka tygodni) może prowadzić do rozwoju pleśni na wewnętrznej powierzchni ściany.

W przypadku nieocieplonego muru wyraźny jest również wpływ spoin na izolacyjność termiczną. Gruba warstwa zaprawy murarskiej łączącej elementy murowe stanowi ciągły mostek termiczny na całej powierzchni muru.

Mur ocieplony od wewnątrz mineralnymi płytami YTONG MULTIPOR charakteryzuje się z kolei bardzo równomiernym rozkładem temperatury. Praktycznie na całej powierzchni ściany temperatura wynosi ok. 18°C. Obniżenie temperatury występuje jedynie w narożu, co jest trudnym do uniknięcia efektem układu geometrycznego ścian.

Więcej informacji o YTONG MULTIPOR.

poniedziałek, 30 stycznia 2012

Ściany jednowarstwowe

Ściany jednowarstwowe można zastosować w inwestycjach budowlanych tylko z materiałów o wysokiej izolacyjności termicznej: betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej, keramzytobetonu.

Ściany jednowarstwowe muruje się na dwa sposoby:

1. Na cienkie spoiny z zaprawy klejowej - beton komórkowy (ma dużą dokładność wymiarową);
2. Na tradycyjne, grube spoiny z zaprawy ciepłochronnej - ceramika poryzowana i keramzytobeton.


Ściany jednowarstwowe wymagają od wykonawców bardzo dużej precyzji, wiedzy oraz doświadczenia. Szczególnej staranności wymaga w nich ocieplenie nadproży i wieńców stropowych, co nie jest łatwe i dość często wykonawcy zostawiają w tych miejscach mostki cieplne (mostki termiczne). Fachowcy budowlani rzadko stosują też dozbrojenie fragmentów podokiennych w celu zabezpieczenia ścian przed pękaniem.

Nie można zapominać o pewnych niedogodnościach związanych z inwestycją, w której zastosowaliśmy ściany jednowarstwowe. Parametry termoizolacyjne prawidłowo ocieplonego budynku są wyższe (wysoki opór cieplny materiałów izolacyjnych przewyższa opór cieplny jednowarstwowej ściany konstrukcyjnej). Ponadto technologia wielowarstwowa daje możliwość wyboru dowolnego materiału w budowie warstwy nośnej ścian (spełnia tylko wymagania wytrzymałościowe).

Jak widać, nie da się jednoznacznie określić, że dana technologia budowlana jest lepsza bądź gorsza od innej. Rozwiązania należy dobierać zgodnie z potrzebami i możliwościami.

czwartek, 26 stycznia 2012

Z czego składa się beton komórkowy

Inwestorzy w Europie dokładnie analizują skład poszczególnych materiałów budowlanych - coraz częściej zwracają uwagę na to również Polacy. Materiały budowlane, z których stawiane są nasze domy i mieszkania muszą być zdrowe, naturalne i bezpieczne.

Do produkcji bloczków z betonu komórkowego YTONG stosuje się surowce naturalne: piasek, wapno, wodę oraz niewielkie ilości cementu i anhydrytu. Skład taki decyduje o zdrowotności materiału i znikomej promieniotwórczości naturalnej.

Środek porotwórczy – pasta aluminiowa wchodząc w reakcję z wodorotlenkiem wapniowym spulchnia masę umożliwiając powstanie milionów małych porów. Bardzo dokładny dobór surowców i starannie dopracowany proces technologiczny ze sterowanym komputerowo systemem dozowania pozwalają na produkcję jednorodnego materiału o bardzo dobrych i stałych parametrach.

sobota, 14 stycznia 2012

Nadproża

Nadproża YTONG ustawia się na murze, na zaprawie cienkowarstwowej, symetrycznie nad przekrywanym otworem

Nadproża są elementami nośnymi lub samonośnymi służącymi do przekrywania otworów okiennych i drzwiowych w ścianach zewnętrznych i wewnętrznych.
YTONG proponuje kilka rozwiązań.

Pierwszym rozwiązaniem są prefabrykowane belki nadprożowe YTONG YN, czyli gotowe nadproża ze zbrojonego betonu komórkowego. Są samodzielnymi elementami nośnymi przeznaczonymi do przekrywania otworów o szerokości do 175 cm.

Nadproża YTONG ustawia się na murze, na zaprawie cienkowarstwowej, symetrycznie nad przekrywanym otworem. Minimalne oparcie wynosi 20 lub 25 cm na ścianie i jest uzależnione od rozpiętości przekrywanego otworu. Gotowe nadproże nie wymaga docieplenia.
Montaż nadproża YTONG

Montaż nadproży z betonu komórkowego YTONG jest szybki, zajmuje dwóm pracownikom kilkanaście minut.

Zastosowanie gotowego nadproża gwarantuje gładką i równą powierzchnię ściany, co ułatwia jej tynkowanie.
Nadproża w kształtkach U YTONG

Nadproża mogą być wykonane bezpośrednio na budowie. W tym celu stosuje się kształtki U YTONG.

Kształtki U układa się na wcześniej przygotowanej podporze montażowej. Funkcję tę znakomicie spełni deska zlicowana z górną powierzchnią warstwy bloczków. W przypadku otworów o większej rozpiętości deskę należy podeprzeć np. stemplami, tak, aby wylewane nadproże nie uległo ugięciu.

Na tak przygotowanym pomoście kształtki U YTONG muruje się na styk, a spoiny pionowe między nimi wypełnia się cienkowarstwową zaprawą murarską SILKA YTONG.
Układanie zbrojenia do nadproży z kształtek U YTONG.

Wnętrze tak przygotowanego szalunku należy oczyścić i przed betonowaniem zwilżyć wodą.

Wewnątrz kształtek U umieszczamy warstwę izolacji cieplnej z wełny mineralnej lub styropianu. Należy pamiętać, aby izolację cieplną umieścić bliżej strony zewnętrznej.

W przypadku wysokości nadproża innej niż 20 lub 25 cm, kształtki U nadmurowuje się bloczkami YTONG o grubości 7,5 cm do wymaganego wymiaru.

Następnie układamy w nim zbrojenie i całość wypełniamy betonem.

Zobacz zdjęcia i opisy nadproża.