piątek, 5 grudnia 2014

Cegła

Cegła jest popularnym materiałem budowlanym w kształcie prostopadłościanu. Cegła jest uformowana z gliny, wapna, piasku, cementu oraz innych surowców mineralnych.

Niezbędną dla materiałów budowlanych wytrzymałość mechaniczną i odporność na wpływy atmosferyczne cegła uzyskuje poprzez proces suszenia, wypalania lub naparzania parą wodną.

Cegłę po raz pierwszy wyprodukowali mieszkańcy starożytnych kultur Wschodu. W Jerychu i Jarmo wyrabiano je już 7 tysięcy lat p.n.e. Najstarszym rodzajem cegły jest cegła suszona. Do jej produkcji używano dostępnych regionalnie materiałów - gliny, iłu lub mułu.

Cegła wypalana pojawiła się około 3 tysiące lat później w Mezopotamii.  Stosowano je jednak tylko do budowy ważniejszych obiektów. Wypalanie było bowiem procesem bardzo kosztownym, ponieważ brakowało materiału opałowego.

Cegły wypalane pokrywano też często kolorowym szkliwem, bogato zdobionym elementami dekoracyjnymi. Tradycja ta jednak upadła po opanowaniu rejonu przez Aleksandra Wielkiego.

Suszone i wypalane cegły wyrabiano również w Chinach, Indiach i Indonezji. W prekolumbijskiej Ameryce budowano głównie z cegieł suszonych, nazywanych adobą.

W Egipcie, Grecji i Rzymie również stosowano cegły suszone. W Grecji cegłę wypalaną zaczęto używać dopiero ok. IV w. p.n.e. Najpóźniej sięgnęli po nią Rzymianie i Egipcjanie – w połowie I w. p.n.e.

Zobacz więcej: Historia cegły

sobota, 8 listopada 2014

Filmy o budownictwie

Półtora miliona wyświetleń filmów na kanale video BudowanePL na YouTube.pl. Licznik kanału dowodzi niezbicie, że filmy o budownictwie są ciekawym elementem edukacyjnym branży.

Zobacz: Filmy o budownictwie (YouTube.pl)

Marketing video to narzędzie idealne dla branży budowlanej. Popularyzacja filmów wynika z ograniczeń, jakie wiążą się z prezentacją jednowymiarowego obrazu z procesu budowy domu. Budujemy przecież nie tylko w przestrzeni, ale również w czasie, a to najlepiej dokumentują materiały video.

Filmy przez kilka lat były publikowane w różnych miejscach w sieci, by od sierpnia 2009 zasilać kanał video BudowanePL w serwisie YouTube. To miejsce zostało podstawową platformą działań marketingu video Xella Polska.

Jesień 2014 okazała się kolejnym przełomem dla kanału filmów BudowanePL. Łączna liczba wyświetleń znajdujących się tam filmów przygotowanych i osadzonych przez Xella Polska przekroczyła półtora miliona.

- Dobierając tytuł i opis filmu dbaliśmy o to, żeby przybliżał one potencjalnym widzom poruszane przez nas zagadnienie. – zauważa Monika Mychlewicz, Dyrektor Marketingu Xella Polska – Stawialiśmy jednak przede wszystkim na agregację filmów poprzez nasze strony internetowe. Tymczasem wartość merytoryczna naszych filmów spowodowała, że są one często sugerowane użytkownikom serwisu YouTube.pl oraz zajmują wysokie pozycje w wyszukiwarkach na słowa klucze związane z budownictwem.

Na kanale regularnie pojawiają się nowe filmy, część z nich jest uporządkowana w kilkunastu, tematycznych playlistach.

czwartek, 30 października 2014

Multipor na chłody

Jesień przypomina o komforcie cieplnym budynków w Polsce. Pomimo znacznej poprawy warunków mieszkaniowych wiele budynków nie posiada izolacji i starzeje się z każdym rokiem pogarszając swoje właściwości energetyczne.

Brak docieplenia powoduje nie tylko ucieczki ciepła i chłód w pomieszczeniach, ale przede wszystkim tragicznie odbija się na zdrowiu mieszkańców. Ocieplenie od zewnątrz powoduje, że ściana izolowana jest od czynników zewnętrznych. Zimą ściana nie jest więc narażona na niskie temperatury, a latem na wysokie.

Coraz częściej jednak przychylność zyskuje ocieplenie od wewnątrz w technologii Multipor. W przypadku ocieplenia od wewnątrz występuje sytuacja odwrotna. Ściana ma styczność z temperaturami na zewnątrz, ale jest jednocześnie izolowana od powietrza wewnętrznego.



Co dzięki temu uzyskujemy w mieszkaniu? Szybkie ogrzewanie pomieszczeń, gdy jednocześnie powierzchnia wewnętrzna ścian wykazuje się równomiernym rozkładem temperatury.

Ocieplanie od wewnątrz w technologii Multipor jest rozwiązaniem stosowanym wtedy, gdy docieplenie od strony zewnętrznej jest niemożliwe, a właściciele mieszkania zamierzają poprawić komfort cieplny i obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Ponadto, izolacja od wewnątrz okazuje się idealnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie chcemy niszczyć architektonicznych zabytków poprzez dewastację ich fasad. Giną unikalne detale architektoniczne - gzymsy lub obramienia okien.

poniedziałek, 29 września 2014

Beton komórkowy najlepszy w Polsce

Najlepsze bloczki betonu komórkowego w całym koncernie Xella produkowane są w polskich fabrykach. Ostrołęcki zakład produkujący Ytong po raz kolejny odebrał nagrodę dla najlepszego europejskiego zakładu. Fakt ten udowadnia, że nowoczesna technologia oraz zaangażowanie całego zespołu są kluczem do sukcesu.

Zakład w Ostrołęce produkujący beton komórkowy Ytong potwierdza starą zasadę, że Polak potrafi. Ostrołęcka fabryka skutecznie staje w szranki z najbardziej nowoczesnymi zakładami w Europie i okazuje się najlepsza w koncernie.

Produkcję bloczków betonu komórkowego Ytong charakteryzuje w Polsce wysoka jakość produkcji, jak i otwartość na nowe wyzwania. Mimo, że zakład liczy sobie blisko 4 dekady, zmienia się do tego stopnia, że regularnie wspólnie z Sieradzem wyróżnia się na tle wszystkich europejskich zakładów produkujących Ytong. Dowodem na to jest kolejne pierwsze miejsce w europejskim Konkursie Jakości za rok 2013.

Zobacz: Materiał budowlany Ytong

Idea wewnętrznego, międzynarodowego konkursu narodziła się z troski o klienta. Intencją organizatorów było dostarczenie klientom produktu, który spełni ich oczekiwania względem jakości.

Ostrołęcka fabryka jest od 18 lat producentem bloczków betonu komórkowego Ytong i pierwszym w Polsce zakładem, który podjął się i opanował do perfekcji tę bardzo wymagającą produkcję. Marka Ytong od dawna pozostaje na światowych rynkach synonimem najwyższej jakości.

Produkty Ytong z Ostrołęki (podobnie, jak i z Sieradza) uznano za najlepsze w Europie już po raz siódmy. O najwyższe laury z powodzeniem walczą co roku m.in. z zakładami z Francji, Słowacji, Bułgarii, Rumunii, Słowenii, Serbii, Federacji Rosyjskiej, Niemiec, Austrii, Belgii, Holandii, Węgier, Czech i Polski.

Wręczenie nagrody dla najlepszego europejskiego zakładu produkującego bloczki Ytong w roku 2013 odbyło się 28 sierpnia 2014 w Ostrołęce.

niedziela, 21 września 2014

Energomocne ekipy budowlane

Przyszłość budownictwa jednorodzinnego? To domy wznoszone przez ekipy Energomocnych! Zarejestrowani na stronie internetowej Energomocni.pl wykonawcy budowlani mogą liczyć dodatkowo na różnorodne wsparcie, promocje i atrakcyjne gadżety.

Dlaczego Xella Polska wystartowała z projektem dla ekip wykonawczych zatytułowanym Energomocni.pl? Bo docenia rolę wykonawców budowlanych. Ergonomia pracy na budowie zawsze była jednym z priorytetów Xella.

Materiały budowlane Ytong i Silka jako pierwsze posiadały udogodnienia, które przyspieszały i ułatwiały pracę ekip budowlanych. Był to system pióro-wpust i uchwyty montażowe w bloczkach, czy też łącząca bloczki cienka spoina.

Budownictwo energooszczędne w Polsce ma szansę na dalszy rozwój. Dzieje się tak za sprawą odpowiednich materiałów budowlanych oraz dzięki profesjonalizmowi ekip wznoszących domy przyszłości.

Wykonawca budowlany to w Polsce specyficzny zawód. Jego praca na ogół jest sezonowa, tak jak funkcjonowanie całej branży budowlanej. Często zajęcie wykonawcy na budowie wiąże się z wielodniowym pobytem poza domem, wydłużonym czasem pracy w ciągu doby i wysiłkiem fizycznym. Budując na otwartej przestrzeni musi bez emocji znosić kaprysy pogody i cały czas solidnie wykonywać swoje zadanie.

Chociaż współczesne budownictwo posiada coraz więcej udogodnień wspierających pracę ekip budowlanych, to jednocześnie wymaga bezustannego podnoszenia kwalifikacji. Trudno przecież wyobrazić sobie rozwój budownictwa energooszczędnego w Polsce bez rosnących umiejętności wszystkich specjalistów branży budowlanej.

Nowe technologie budowlane są opracowywane przez naukowców, potem trafiają na rynek dzięki producentom, ale to właśnie firmy wykonawcze pierwsze je poznają, wdrażają nowatorskie pomysły i często odkrywają zarówno ich zalety, jak i wady.

Energomocni to moc nagród dla energo-ekip! Dla ekip budowlanych specjalizujących się w budownictwie energooszczędnym Xella Polska skierowała projekt Energomocni.pl.

sobota, 30 sierpnia 2014

Mostki termiczne

Mostki termiczne znaleźć możemy w budynku bez względu na jego wiek. Konsekwencją ich pojawienia się są znaczące straty ciepła wskutek wychłodzenia przegród budowlanych. Poprzez mostki termiczne dochodzi do niekontrolowanej utraty ciepła z budynku. Efektem tego jest wyziębienie pomieszczeń oraz wyższe rachunki za energię.

Mostki termiczne powstają w wyniku wad projektowych lub budowlanych i najczęściej dotyczą takich miejsc w budynku jak kalenica, zabudowa okien, okap, strop, cokół czy fundament.

W pobliżu mostków termicznych dochodzi do wykraplania się pary wodnej i zawilgocenia materiałów izolacyjnych i konstrukcyjnych. Na wskutek długotrwałego działania mostków termicznych dochodzi do rozwoju grzybów czy pleśni.

Przy różnicy temperatur między wewnętrzną a zewnętrzną częścią budynku w miejscu, w którym powstał mostek termiczny, przegroda się wychładza. Niekontrolowana ucieczka ciepła z pomieszczeń prowadzi do niekontrolowanych strat ciepła,

Mostki termiczne mogą również przyczyniać się do uszkodzeń elementów konstrukcji budynku - w miejscach bez docieplenia lub nieodpowiednio ocieplonych połączeń płyty balkonowej ze stropem, wokół otworów okiennych i drzwiowych. Może to skutkować powstawaniem rys i spękań na powierzchni przegród zewnętrznych.

Zastosowanie materiału o wysokiej izolacyjności termicznej - bloczka Ytong Energo do murowania pierwszej warstwy ograniczy występowanie mostka termicznego na granicy ściany fundamentowej i nośnej.

Mostki termiczne to fragmenty przegrody zewnętrznej budynku o zdecydowanie niższej izolacyjności termicznej niż sąsiadujące z nim elementy budowlane.

poniedziałek, 21 lipca 2014

Elementy zbrojone Ytong

Rozwój naszej cywilizacji to również rozwój branży budowlanej, czyli też stosowanych technologii budowlanych. Planiści i architekci preferują, na życzenie swoich klientów, ekonomiczne materiały budowlane ewidentnie dostosowane do potrzeb.

Elementy zbrojone Ytong stosowane są przede wszystkim ze względu na skrócony czas ich montażu w porównaniu do innych dostępnych na rynku technologii, brak konieczności wykonywania wieńców oraz możliwość łatwego wznoszenia wysokich ścian.

W skład przemyślanego systemu budowlanego elementów zbrojonych Ytong wchodzą elementy stropowe, dachowe oraz ścienne. Elementy zbrojone Ytong stworzono z myślą o obiektach przemysłowych, w tym o zakładach przetwarzania odpadów.

System elementów zbrojonych Ytong spełnia wymogi współczesnego budownictwa. Na dodatek, jest niezwykle praktyczny przy wznoszeniu dużych, specjalistycznych obiektów dzięki zastosowaniu uzupełniających się wzajemnie elementów stropowych, dachowych oraz ściennych.

Elementy zbrojone Ytong wytwarzane są podczas kontrolowanego procesu produkcji, przy wykorzystaniu naturalnych surowców, które wykorzystywane są do tworzenia innych materiałów budowlanych z betonu komórkowego.

Dlaczego beton komórkowy Ytong do wznoszenia zakładów przetwarzania odpadów? Beton komórkowy jest niepalny, a w razie pożaru nagrzewa się mniej, niż inne materiały budowlane dostępne na rynku. Ponadto, wielokrotnie lepiej tłumi przenikanie ciepła przez ścianę, niż zwykły beton. Beton komórkowy Ytong chroni w ten sposób przed samozapłonem składowane w pomieszczeniach materiały łatwopalne.