wtorek, 12 lipca 2011

Produkcja betonu komórkowego

Na blogu znajdziecie film obrazujący proces produkcji betonu komórkowego, a tymczasem poniżej prezentujemy opis produkcji betonu komórkowego.

Niezależnie od technologii wytwarzania betonu komórkowego, proces produkcji składa się z następujących operacji:

Przygotowanie surowców

Na tym etapie przygotowuje się przede wszystkim spoiwo oraz kruszywo. Piasek wymaga przemiału w całości. Spoiwo, w zależności od technologii, miele się z częścią kruszywa lub nie. Każdy przemiał uaktywnia składniki betonu, dzięki czemu skuteczniejszy jest przebieg reakcji chemicznej między spoiwem i kruszywem, i pewniejsze uzyskanie betonu wysokiej jakości.

Dozowanie i mieszanie składników

Przez dobranie stosunków ilościowych poszczególnych surowców wyjściowych można uzyskiwać betony komórkowe o różnych gęstościach objętościowych. W zależności od gęstości objętościowej beton komórkowy ma porowatość całkowitą rzędu 60–85%, a ciało stałe otaczające pory o zróżnicowanej wielkości stanowi najwyżej 40%. Ono to ponosi główną odpowiedzialność za właściwości finalne betonu komórkowego, chociaż w znaczącym stopniu wpływa na nie również struktura porowatości.

Wypełnienie form

W formach następuje wyrost masy oraz powstawanie porowatej struktury. Środkiem porotwórczym jest aluminium, które wchodząc w reakcję z wodorotlenkiem wapniowym (z hydratacji wapna lub hydrolizy cementu), powoduje wydzielanie się wodoru. Gdy ciśnienie wodoru wywoła naprężenia przekraczające granicę plastyczności masy, wodór uchodzi z masy i rozpoczyna się jej odkształcanie czyli proces wyrastania. W spulchnionej masie miejsce wodoru w wytworzonych porach zajmuje powietrze, które już w niej pozostaje (powietrze jest najlepszym izolatorem ciepła).

Oczekiwanie na wyrośnięcie i odpowiednie stwardnienie

Masa musi na tyle stwardnieć, aby można było ją poddać procesom krojenia i zdejmowania naddatków (ponad żądane wymiary). Jakość surowców i ich odpowiednie przygotowanie skutkuje prawidłowym wyrostem masy i utrzymaniem powstałej komórkowej struktury. Masa po wyrośnięciu nie powinna osiadać.

Krojenie (odlewu) na elementy o żądanych wymiarach

Proces ten odbywa się przy pomocy urządzeń umożliwiających uzyskanie prawidłowych kształtów z zachowaniem minimalnych tolerancji wymiarowych i dużych gładkości powierzchni. Krojenie masy odbywa się bez stosowania jej obrotu lub z obrotem o 90o. Przy stosowaniu obrotu blok masy po pokrojeniu i zdjęciu naddatków wraca z powrotem do poziomu i układany jest na dnie formy.

Wstawienie masy do autoklawu

Proces autoklawizacji ma na celu utwardzenie wyrobu parą wodną nasyconą o ciśnieniu 1,1 –1,3 MPa i temperaturze 180 –190oC. Dzięki procesowi autoklawizacji, bezpośrednio po jego zakończeniu beton komórkowy uzyskuje odpowiednią wytrzymałość i mrozoodporność. Autoklawizacja eliminuje tzw. skurcz chemiczny tworzywa. Proces autoklawizacji zapewnia również trwałość betonu komórkowego w czasie.

Wyprodukowane elementy poddaje się kontroli jakości, a następnie składuje w odpowiednich, ściśle określonych warunkach.

Źródło informacji: Beton komórkowy.

1 komentarz:

  1. W kwestii pomp do betonu jego produkcji lub transportu polecam wam skontaktować się z firmą ciepiela.eu . Zajmują się oni produkcją takiego sprzętu i dostarczaniem go do betoniarni więc na pewno mają spore pojęcie na ten temat i mogą wam nieco rozjaśnić wszystkie niejasności. Na prawdę warto się z nimi skontaktować

    OdpowiedzUsuń