W Zakopanem rewitalizowany jest Park Miejski wraz z przylegającym Placem Niepodległości. Atrakcją o szczególnym charakterze będzie amfiteatr, przy budowie którego zastosowano nowatorską technologię ocieplenia od wewnątrz płytami Multipor.
Miasto Zakopane od lat stara się dbać o swój prestiż. Miasto jest w Polsce największym miejskim ośrodkiem w bezpośrednim otoczeniu Tatr, a przez to ważnym ośrodkiem sportów zimowych i zimowej turystyki. Zakopane od dawna nazywane jest nieformalnie zimową stolicą Polski. Tak więc rewitalizacja Parku Miejskiego przeprowadzana jest ze szczególną uwagą i dbałością o każdy element prac.
Rewitalizacja Parku Miejskiego im. Józefa Piłsudskiego zakłada użytkowy charakter parku, w którym miejsca do rekreacji, wypoczynku i zabawy zaplanowano dla mieszkańców i turystów w różnym wieku i o różnorodnych zainteresowaniach. W parku znajdą się place zabaw dla dzieci, kort tenisowy, boiska do gry w koszykówkę i siatkówkę, wydzielone i nie kolidujące z pieszymi ścieżki rowerowe oraz bowl skatepark i potok. Miejscem szczególnym przeznaczonym na spotkania oraz działania artystyczne będzie Ogród Sztuki z możliwością realizowania wystaw plenerowych oraz amfiteatrem zbudowanym według projektu architekta Sławomira Florkiewicza z krakowskiej pracowni Tektonika Architekci.
Konstrukcja amfiteatru wykonana jest z żelbetu pozwalającego na dużą swobodę w kształtowaniu architektonicznej formy budynków.
- Założeniem projektu było stworzenie uniwersalnego i trwałego obiektu, który kształtem, gabarytami oraz swoim wyglądem będzie wpisywał się w przestrzeń parku – mówi arch. Sławomir Florkiewicz, prezes zarządu Tektonika Architekci.
We wnętrzu amfiteatru znajdują się pomieszczenia użytkowe wydzielone ścianami zbudowanymi z wapienno-piaskowych bloczków Silka. Dzięki wysokiej gęstości jest ona niezwykle wytrzymała, ma bardzo dobrą izolacyjność akustyczną i zdolność akumulacji ciepła. Jednakże ze względu na to, iż wnętrza będą ogrzewane, a zewnętrzna powierzchnia muszli koncertowej, zgodnie z projektem, powinna zachować surowy charakter, ściany zostały docieplone od wewnątrz płytami mineralnymi Multipor grubości 12 cm. Za użyciem tego materiału przemawiały jego właściwości techniczne, takie jak dobra izolacyjność termiczna, a przede wszystkim łatwość obróbki, co jest niezmiernie ważne w przypadku ścian o nietypowym, zwłaszcza łukowym kształcie. Płyty izolacyjne Multipor można bowiem ciąć na dowolnej wielkości kawałki i formować zgodnie z potrzebami. Nie jest też ważny kierunek układania, ponieważ Multipor to materiał jednorodny. Dzięki wysokiej paroprzepuszczalności, zapobiega gromadzeniu się wilgoci, a w konsekwencji powstawaniu grzybów i pleśni. Te walory płyt izolacyjnych wpływają na tempo wykonywania prac izolacyjnych, co w przypadku każdej inwestycji ma ogromne znaczenie. Stosując bloczki Silka i ocieplenie od wewnątrz z płyt Multipor uzyskano wytrzymałą ścianę o wysokich parametrach izolacyjności termicznej.
Multipor doskonale też pasuje do żelbetowej konstrukcji, ponieważ podobnie jak on ma dobrą odporność ogniową (klasa niepalności A1). W przypadku budynków użyteczności publicznej jest to szczególnie ważne, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo ogniowe i wpływa na spełnienie wymagań z zakresu ochrony przeciwpożarowej.
- Zaletą mineralnych płyt izolacyjnych Multipor jest wszechstronność ich stosowania - można ich używać w budynkach zabytkowych, współczesnych i w obiektach, którym postawione są konkretne wymagania architektoniczne lub techniczne. Multipor to również jeden z nielicznych materiałów, który pozwala uzyskać lepsze parametry cieplne wszędzie tam, gdzie zastosowanie izolacji zewnętrznej jest ograniczone – podsumowuje Marcin Komenda, doradca techniczny Xella Polska.
Rewitalizacja Parku Miejskiego w Zakopanem dobiega końca. Park będzie atrakcyjnym miejscem spotkań i rekreacji dla mieszkańców, a także odwiedzających miasto turystów. Wyjątkowe znaczenie będzie miał amfiteatr, który rozszerzy ofertę kulturalną miasta, a w przyszłości wpisze się na stałe w kalendarz imprez w Zakopanem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz