piątek, 30 grudnia 2011

SILKA YTONG rok 2012

Rok 2011 to czas intensywnego rozwoju strategii edukacyjnej marek SILKA i YTONG, która objęła wykonawców, młodzież w szkołach o profilu budowlanym oraz inwestorów indywidualnych. Działania o charakterze informacyjnym dotyczyły również innych grup aktywnych w branży budowlanej, między innymi konserwatorów zabytków i zarządców nieruchomości. Akcje edukacyjne SILKA i YTONG zgromadziły w tym roku ponad 4 000 uczestników.

SILKA YTONG w 2011 r. - edukacja

Inicjatywy edukacyjne SILKA YTONG wspierają przede wszystkim najwyższej jakości wykonawstwo i propagują dobre praktyki zawodowe wśród murarzy. Tematyczne szkolenia, profesjonalne pokazy murowania oraz fachowe konsultacje pozwalają wykonawcom i inwestorom pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności. Rozwijają także świadomość rynku budowlanego. Szkolenia, prowadzone przez fachowych instruktorów SILKA YTONG w 2011 roku cieszyły się bardzo dużą popularnością.

W roadshow Miasteczko Akademia Murowania SILKA YTONG – akcji edukacyjnej, która odbyła się w kwietniu i maju – wzięło udział ponad 2200 wykonawców i uczniów szkół ponadgimnazjalnych o profilu budowlanym. Wiosną odbyły się również Dni Otwarte w fabryce YTONG w Pile, które były okazją, aby z bliska zaobserwować cykl produkcyjny bloczków. Fabrykę odwiedziło wtedy ponad 150 osób zainteresowanych zwiedzaniem zakładu oraz bezpłatnymi konsultacjami z ekspertami dotyczącymi budowy domu. Natomiast szkolenie dla nauczycieli zorganizowane w czerwcu w fabryce YTONG w Ostrołęce (również połączone z oglądaniem produkcji bloczków) zgromadziło ponad 50 osób.

W programie Akademia Murowania SILKA YTONG dla szkół ponadgimnazjalnych o profilu budowlanym przez cały rok uczestniczyło łącznie niemal 2300 uczniów.

– Te liczby świadczą o tym, że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele docenili koncepcję połączenia wiedzy teoretycznej o technikach murarskich i materiałach budowlanych z praktycznymi pokazami. Coraz więcej szkół dołącza do programu Akademia Murowania SILKA YTONG, a współpraca z zaprzyjaźnionymi placówkami pogłębia się – twierdzi Monika Mychlewicz, dyrektor marketingu Xella Polska, producenta materiałów budowlanych SILKA YTONG.

SILKA YTONG w 2011 r. – lifestyle

Rok 2011 obfitował również w projekty lifestylowe. W czerwcu miała miejsce nowa odsłona serwisu ZdrowaBudowa.pl, który zyskał jeszcze bardziej świeże i ekologiczne oblicze. Na portalu znajdują się wiadomości i ciekawostki dotyczące nowoczesnego i ekologicznego budowania, projektowania czy też urządzania domów. Serwis został wzbogacony o nowe funkcje: słownik pojęć – rozwijający i systematyzujący wiedzę budowlaną oraz kącik bezpłatnych porad eksperckich.

– ZdrowaBudowa.pl jest połączeniem treści edukacyjnych i lifestylowych. Dominują w nim informacje o tematyce ekologicznej, ponieważ dbałość o środowisko to aspekt bardzo istotny dla nas, jako producenta – podkreśla Monika Mychlewicz, dyrektor marketingu Xella Polska, producenta materiałów budowlanych SILKA YTONG.

Nowe lifestylowe przedsięwzięcie Xella Polska dotyczy kolekcji odzieży YTONG Quality In Life. Ubrania sygnowane marką YTONG w połączeniu z modnymi dodatkami kreują styl sportowej elegancji składający się na dobry wizerunek firmy i jej pracowników. Produkty można zamówić przez Internet: www.ytong-shop.com.

SILKA YTONG w 2011 r. – dla wszystkich

SILKA i YTONG to marki, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom osób związanych z branżą budowlaną – zarówno klientów indywidualnych, jak i fachowców.

Edukacyjno-informacyjne konferencje dotyczące ocieplenia od wewnątrz zostały dedykowane konserwatorom zabytków, architektom oraz zarządcom nieruchomości. Łącznie w tych spotkaniach uczestniczyło ponad 120 osób.

Z myślą o inwestorach indywidualnych, ale także wykonawcach Xella Polska, we współpracy z TNS OBOP, przeprowadziła badanie „SILKA YTONG: Murarz Idealny”, które dotyczyło oczekiwań wobec ekipy wykonawczej. Analiza danych pokazała, że dla inwestorów coraz bardziej niż koszt liczy się jakość wykonania i profesjonalizm usługi. Aby pomóc wykonawcom w poznaniu preferencji swoich potencjalnych klientów wyniki zostały zebrane i wydane w postaci poręcznej ulotki.

Jedną z nowych inicjatyw podjętych przez marki SILKA i YTONG w 2011 roku jest komunikacja skierowana do kobiet. W styczniu Xella Polska ogłosiła wyniki badania „Polka na budowie” przeprowadzone we współpracy z Instytutem Badania Opinii Homo Homini, które potwierdziło, że kobiety coraz chętniej i częściej angażują się w zagadnienia związane z budową domu, wyborem projektu, remontem mieszkania. Dla kobiet, które chętnie podejmują decyzje budowlane, Xella Polska zaplanowała na przyszły rok nowe, ciekawe propozycje.

SILKA YTONG w 2012 r. – plany

W nadchodzącym roku Xella Polska planuje kontynuację szkoleń z zakresu Akademii Murowania SILKA YTONG. Nowe elementy programu będą dotyczyły interaktywnych działań dla uczniów oraz stworzenia materiałów dydaktycznych dla nauczycieli. Projekt zostanie również rozszerzony o propozycje skierowane do przyszłych inżynierów i architektów.

– W roku 2012 będziemy dalej działać na rzecz edukacji i dbać o najwyższe standardy jakości związane z wykonawstwem. Szczególnie, że coraz wyraźniej widzimy efekty naszych działań oraz znaczny wzrost zainteresowania naszymi akcjami – mówi Monika Mychlewicz, dyrektor marketingu Xella Polska, producenta materiałów budowlanych SILKA YTONG.

Długofalowym celem strategii Xella Polska jest trwałe podniesienie poziomu edukacji budowlanej oraz zwiększenie dostępności na rynku wszechstronnie wykształconych fachowców. Równie ważna dla firmy jest umiejętność odpowiedzi na potrzeby wszystkich osób działających w branży budowlanej, a przede wszystkim najbardziej aktywnych grup inwestorów. Następny rok będzie czasem realizacji tych zamierzeń.

Prace budowlane w okresie zimowym

Jeszcze do niedawna prace na budowie w okresie zimowym musiały zostać odłożone do wiosny. Pojawienie się na rynku nowoczesnych technologii (zimowe zaprawy cienkowarstwowe) sprawiło, że przestrzegając pewnych warunków można kontynuować prace budowlane nawet w zimie. Eksperci budowy SILKA YTONG podpowiadają inwestorom, jakie prace można wykonywać w tym czasie i jak zabezpieczać plac budowy przed śniegiem i mrozem.

Przygotuj się do prac zimowych

Aby maksymalnie wykorzystać czas w sezonie zimowym, najważniejsze jest odpowiednie rozplanowanie prac budowlanych. Poszczególne etapy budowy powinny być dostosowane do warunków atmosferycznych.

– Warto tak poprowadzić harmonogram prac, aby jak najmniej prac zewnętrznych pozostało do wykonania na okres późnej jesieni i zimy – przekonuje Ignacy Kowalski z firmy YGDOM, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG. – Jednocześnie w ogrzewanym domu istnieją sprzyjające warunki do wykonywania prac wewnętrznych, na przykład instalatorskich – dodaje Ignacy Kowalski.

Według Adama Łazowskiego z firmy Logic z Siemiatycz, certyfikowanego wykonawcy SILKA YTONG, po zakryciu okien plandekami lub folią można nawet prowadzić prace murarskie wewnątrz domu.

Tak zwane „prace mokre”, do których należy między innymi tynkowanie czy wylewanie posadzek, powinny być wykonywane w temperaturze powyżej 5 stopni.

– Dopuszczalne jest prowadzenie „prac mokrych” w nieco niższych temperaturach, ale należy zastosować odpowiednie materiały, zaprawy czy dodatki chemiczne, które zapewnią, że parametry wyrobów, mimo obniżonej temperatury, będą takie, jak powinny być – twierdzi Dariusz Niklewski z firmy PROKOM OLSZTYN, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

Prace budowlane z zastosowaniem zaprawy zimowej przebiegają podobnie, jak podczas murowania jej letnia odmianą. W warunkach zimowych sprawdzają się technologie, które nie wymagają dużego zużycia wody. Mniejsze jej ilości łatwiej utrzymać w odpowiedniej temperaturze. Do tego typu materiałów należy, na przykład zaprawa zimowa do cienkich spoin SILKA-YTONG.

– Przy zastosowaniu zaprawy cienkowarstwowej zgromadzenie ok. 50 litrów wystarczy na cały dzień. Koksownik można umieścić tak, by ogrzewał zarówno materiały budowlane, jak i zebraną w beczce wodę dodawaną do zaprawy – mówi Adam Łazowski z firmy Logic z Siemiatycz, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

Dobrze przemyślane rozmieszczenie materiałów i sprzętu budowlanego ułatwi ochronę przed ujemnymi temperaturami i wilgocią.

Przygotuj plac budowy

Teren budowy musi być przede wszystkim należycie zabezpieczony, dlatego ważne jest wcześniejsze przygotowanie materiałów chroniących przed mrozem. Dotyczy to przede wszystkim miejsc szczególnie narażonych na działanie warunków atmosferycznych

– Jeśli etap prac budowlanych przed zimą został zakończony na fundamentach, musza być one zabezpieczone przed ujemnymi temperaturami, śniegiem i wodą – podkreśla Ignacy Kowalski z firmy YGDOM, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

Grunt, który nie został właściwie zaizolowany, pod wpływem mrozu może osłabić swoje właściwości techniczne i przez to przestać być gruntem budowlanym, nadającym się do bezpiecznego posadowienia budynku.

Gdy prace budowlane są bardziej zaawansowane, przed śniegiem i lodem należy chronić także inne części budynku.

– W przypadku ścian należy przede wszystkim zabezpieczyć powierzchnie poziome, występujące przy otworach okiennych lub górnej krawędzi muru. Doskonale do tego służy folia, w której dostarczane są palety bloków SILKA i YTONG – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager SILKA YTONG.

Nie ma konieczności dodatkowego osłaniania powierzchni pionowych ścian z tych materiałów, nawet jeśli nie zostały one jeszcze otynkowane. Należy jednak zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach.

– W nieogrzewanym budynku trzeba zabezpieczyć ujęcie wody przed każdym opuszczeniem terenu budowy. Najlepiej, jeśli woda z instalacji zostanie spuszczona, aby nie zamarzła i nie uszkodziła rur – radzi Danuta Piotrowska z olsztyńskiej firmy Twoja Budowa, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Inwestor powinien zwrócić uwagę na odpowiednie ukształtowanie terenu budowy, dzięki któremu łatwe będzie odprowadzenie wód opadowych.

– Woda, która może się pojawiać z opadów czy z rozmarzania śniegu, powinna być szybko odprowadzana od budynku oraz miejsc przechowywania materiałów budowlanych, aby nie doprowadzić do ich zawilgocenia – mówi Dariusz Niklewski z firmy PROKOM OLSZTYN, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

Zadbaj o dobre warunki pracy

Podczas okresu chłodu i gorszej pogody należy pamiętać o zapewnieniu komfortowych warunków pracy ekipie budowlanej. Przede wszystkim zadbać o pomieszczenie, w którym wykonawcy mogliby się ogrzać lub schować przed opadami śniegu. W takim miejscu ekipa budowlana będzie mogła także zjeść posiłek czy wysuszyć odzież roboczą.

– Dobre warunki pracy dla ekipy budowlanej przekładają się na jakość i wydajność wykonywanych robót – zapewnia Dariusz Niklewski z firmy PROKOM OLSZTYN, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

Pytania lub wątpliwości dotyczące wykonywania prac zimą inwestor powinien zgłaszać osobie, która kieruje pracami budowlanymi.

– W przypadku małych inwestycji (budynki jednorodzinne) w okresie zimowym nie ma specjalnych wymagań formalnych. Budowę nadzoruje kierownik budowy i to on ocenia, które prace można wykonać zimą, a których nie – twierdzi Ignacy Kowalski, z firmy YGDOM, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

Wideo-porady ekspertów dotyczące prowadzenia prac budowlanych zimą można obejrzeć na:
http://www.youtube.com/watch?v=l7M3CGFlfMM

Serdecznie zachęcamy do korzystania z wiedzy fachowców!

Budowanie zimą – podstawowe informacje dla inwestorów:
1. Prowadzenie prac w zimie jest możliwe, ale wymaga spełnienia szeregu warunków, między innymi:
- wyboru technologii/materiałów, które umożliwią prowadzenie robót budowlanych – np. bloków SILKA i YTONG murowanych na zaprawie zimowej do cienkich spoin SILKA-YTONG
- zabezpieczenia fundamentów oraz ujęć wody na budowie przed wpływem niskich temperatur
- ochrony materiałów budowlanych przez temperaturą i opadami,
- zadbania o odpowiednie ukształtowanie terenu budowy w celu odprowadzenia wód opadowych – przede wszystkim z topniejącego śniegu,
- przygotowania odpowiednich warunków dla ekipy budowlanej.
2. Zimą najlepiej prowadzić prace wewnątrz ogrzewanego budynku.
3. Teren budowy należy utrzymywać w porządku.
4. Koszty prowadzenia prac w zimie będą różnić się od kosztów w okresie wiosenno-letnim. W kalkulacji inwestorzy powinni wziąć pod uwagę takie kwestie jak koszty ogrzania pomieszczeń, większe wynagrodzenie dla ekipy za pracę w cięższych warunkach.

środa, 28 grudnia 2011

Beton komórkowy YTONG ENERGO

YTONG ENERGO – bloczki z betonu komórkowego, przeznaczone do wznoszenia murów jedno- i wielowarstwowych. YTONG ENERGO to najcieplejszy materiał budowlany,jaki można dziś kupić na polskim rynku.

Nowe bloczki YTONG ENERGO dostępne są w kilku grubościach: 24, 36,5 i 48 cm i pozwalają wznosić ściany o współczynniku przenikania ciepła na poziomie U=0,19 W/(m2▪K), bez dodatkowego ocieplenia. Oznacza to, że ściana spełnia nie tylko zaostrzone normy cieplne, które obecnie wynoszą U≤0,30 W/(m2▪K), ale także normy wyznaczone dla budynków energooszczędnych (U≤0,20 W/(m2▪K)).

Zalety YTONG ENERGO:

■ Najcieplejszy materiał konstrukcyjny dzięki współczynnikowi λ = 0,095 W/mK
■ Ściana jednowarstwowa o współczynniku przenikania ciepła U = 0,19 W/m2K (szer. 48 cm)
■ Dostepny w grubościach 24, 36,5, oraz 48 cm
■ Brak mostków termicznych dzięki zastosowaniu zaprawy do cienkich spoin i połączeniom na pióro i wpust
■ Ergonomia wznoszenia ścian dzięki uchwytom montażowym
■ Minimalne zużycie zaprawy(5-7 l/m2)
■ Bezpieczeństwo przeciwpożarowe – materiał niepalny (A1) i odporny na działanie ognia (REI 240)
■ Ściana paroprzepuszczalna
■ Produkowany z jedynie naturalnych surowców: wapna, piasku i wody.

Bloczki YTONG ENERGO to ciepła i jednocześnie wytrzymała odmiana betonu komórkowego PP2/0,35, jakiej do tej pory nie było na polskim rynku. Struktura bloczków, którą tworzą miliony małych porów, sprawia, że YTONG ENERGO jest niezwykle ciepły – cieplejszy niż wszystkie produkowane dotąd konstrukcyjne materiały ścienne.

Bloczki YTONG ENERGO o gr. 48 cm to najcieplejszy dostępny na rynku materiał konstrukcyjny do budowania domów – współczynnik przenikania ciepła U = 0,19 W/m2K. Ściana zbudowana z bloczków YTONG ENERGO o gr. 48 cm nie wymaga ocieplenia. Także bloczki YTONG ENERGO o grubości 36,5 cm pozwalają wznosić mury, które bez dodatkowej izolacji spełniają zaostrzone normy cieplne dla domów jednorodzinnych.

Bloczki YTONG ENERGO muruje się na cienką zaprawę klejową SILKA-YTONG, o grubości 1–3 mm. Nie ma też spoin pionowych – zastępuje je system pióro-wpust. Takie murowanie możliwe jest dzięki bardzo dużej dokładności wymiarowej bloczków (± 1,5 mm). Bloczki ściśle do siebie przylegają, a ciepło pozostaje w domu.

środa, 7 grudnia 2011

Minimalistyczny dom z betonu komórkowego YTONG

Na pierwszy rzut oka biała fasada, płaski dach oraz surowa geometryczna forma budynku położonego na brzegu malowniczego jeziora Wandlitzee w pobliżu Berlina odcina się od otoczenia. W rzeczywistości duże płaszczyzny przeszkleń w strefie dziennej zaprzeczają pierwszemu wrażeniu. Dzięki pokaźnym oknom malowniczo położony dom otwiera się na otaczający go krajobraz, niemal zaprasza go do mieszkania. Surowe białe elewacje harmonizują z ascetyczną aranżacją pomieszczeń, którą w ciągu dnia „ociepla” wpadające do domu słońce.

Koncepcja berlińskich architektów: Marcusa Coelen i Simone Maxl nie jest rewolucyjna, ale za to dom został zaprojektowany z dużym wyczuciem i smakiem. Klarowna forma budynku to spełnienie życzeń inwestora, podobnie zresztą jak zapewnienie przyszłym mieszkańcom komfortu mieszkania i to zarówno pod względem termicznym, jak też funkcjonalności, wygody i zdrowego klimatu.

Więcej informacji o Minimalistyczny dom z betonu komórkowego YTONG.

poniedziałek, 28 listopada 2011

Szkolny Dzień Budowlańca w Toruniu

W październiku 2011 roku w Zespole Szkół Technicznych w Toruniu nauczyciele i uczniowie zorganizowali pełen atrakcji szkolny Dzień Budowlańca.

W związku z tym, że toruńska szkoła jest objęta programem Akademii Murowania SILKA YTONG na uroczyste obchody zostali zaproszeni dwaj specjaliści firmy Xella: doradca techniczny Mariusz Matuszewski oraz instruktor Michał Suplicki.

Zobacz zdjęcia z Dnia Budowlańca.

sobota, 19 listopada 2011

Nadproża w domu z betonu komórkowego

Stawiając budynki z bloczków z betonu komórkowego uzupełniamy ich konstrukcje nadprożami i belkami stropowymi. Otwory okienne, drzwiowe i garażowe należy zabezpieczać podczas budowy domu elementami nadprożowymi. Oto kilka przykładowych nadproży z systemu YTONG:

Prefabrykowane belki nadprożowe YTONG YN

Wykonane ze zbrojonego betonu komórkowego. Wysokość 24,9 cm. Maksymalna szerokość przekrywanego otworu wynosi 175 cm. Stosowane do otworów okiennych, drzwiowych i ścianek działowych zapewniają odpowiednią izolacyjność cieplną bez dodatkowego docieplenia. Bardzo łatwe i szybkie w zastosowaniu – montaż nadproża zajmuje dwóm osobom kilkanaście minut. Przy montażu nadproża należy zwrócić uwagę na jego prawidłowe zamontowanie.

Prefabrykat nadproża zespolonego YTONG YF

Wykonany ze zbrojonego betonu komórkowego YTONG. Wysokość 12,4 cm. Maksymalna szerokość przekrywanego otworu wynosi 250 cm. W zależności od grubości muru elementy układane są jako pojedyncze, podwójne lub potrójne. Aby uzyskać nadproże zespolone, elementy należy nadmurować warstwą bloczków z wypełnionymi spoinami pionowymi.

YTONG kształtki U

Pełnią funkcję traconego szalunku. W kształtkach U, z betonu komórkowego YTONG, można wykonywać wieńce, belki, podciągi i słupy żelbetowe.

Więcej informacji w dziale Elementy nadprożowe na www.ytong-silka.pl

czwartek, 10 listopada 2011

Piknik Ekologiczny w Domu Modelowym

Chcesz dowiedzieć się jak obniżyć koszty eksploatacji domu? Zobaczyć i zwiedzić nowoczesny Dom Modelowy wykonany z betonu komórkowego?

12 listopada na terenie Parku Handlowego Janki k/Warszawy odbędzie się rodzinny Piknik Ekologiczny, podczas którego, oprócz licznych atrakcji, będzie można skorzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów firm specjalizujących się w tworzeniu rozwiązań dla budownictwa wysokoenergooszczędnego.

Więcej informacji na temat Pikniku Ekologicznego.

sobota, 29 października 2011

Ściany zewnętrzne jednowarstwowe

System 20 cm PLUS umożliwia optymalizację parametrów ścian w zależności od ich przeznaczenia, poprzez odpowiedni wybór materiałów SILKA i YTONG. Wytrzymałość i parametry cieplne produktów pozwalają na zastosowanie bloków cieńszych w stosunku do tradycyjnych materiałów, dzięki czemu uzyskuje się zwiększenie powierzchni użytkowej mieszkań.

Mur jednowarstwowy przede wszystkim charakteryzuje się krótkim czasem wykonania. W Systemie 20 cm PLUS 150 m2 ścian powstaje ponad czterokrotnie szybciej niż przy zastosowaniu innych technologii. Koszt ścian ponosi się jednorazowo, inwestycja nie jest rozciągnięta w czasie, w krótkim terminie zamyka się istotną część budowy – ściany. Równocześnie, wybierając technologię ściany jednowarstwowej, inwestor zabezpiecza się przed zmianami cen materiałów budowlanych (np. wzrostem cen izolacji termicznej).

Najnowszym rozwiązaniem proponowanych do budowy ścian zewnętrznych jednowarstwowych są bloczki YTONG ENERGO – połączenie najlepszych parametrów izolacyjności termicznej z wytrzymałością betonu komórkowego PP2/0,35. Bloczki YTONG ENERGO to najcieplejsze na rynku konstrukcyjne materiały budowlane.

Ściana z bloczka YTONG ENERGO o gr. 48 cm osiąga współczynnik U=0,19 W/m2K, dzięki czemu spełnia zaostrzone normy cieplne.

Wiecej informacji o Ściany zewnętrzne jednowarstwowe.

środa, 26 października 2011

Ociepl swoje mieszkanie od wewnątrz

Rozwiązaniem dla inwestorów, którzy marzną w swoich mieszkaniach, a z różnych powodów nie mogą liczyć na ocieplenie całej elewacji, jest izolacja od wewnątrz. Właściwości ściany ocieplonej od wewnątrz precyzyjnie pokazują wyniki badania termowizyjnego ścian zewnętrznych. Ta metoda badawcza pozwala dokładnie prześledzić, jak poprawiają się parametry cieplne mieszkania.

Budynek, w którym dokonano pomiaru, jest zlokalizowany na warszawskim Wawrze. Składa się z czterech lokali mieszkalnych. Badanie termowizyjne dotyczyło zewnętrznych ścian kolankowych w dwóch sąsiednich mieszkaniach. W jednym z mieszkań ściany kolankowe dodatkowo ocieplono od wewnątrz płytami YTONG MULTIPOR. Zdjęcia termowizyjne wykonano od wewnątrz.

– Badania kamerą termowizyjną udokumentowały, że ocieplenie od wewnątrz płytami YTONG MULTIPOR zmniejsza straty ciepła przez przenikanie przez przegrody i w znaczny sposób ogranicza pojawianie się mostków termicznych – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager SILKA YTONG. – Izolacja od wewnątrz w tej technologii wyrównuje również rozkład temperatury na powierzchni przegród oraz w kubaturze pomieszczenia. Skraca także czas nagrzewania się pomieszczenia – dodaje Piotr Harassek.

Badanie termowizyjne budynku mieszkalnego w Wawrze zostało przeprowadzone w lutym 2011 r. w godzinach wieczornych. Odbyło się przy braku opadów, w temperaturze 23°C wewnątrz i -7,5°C na zewnątrz budynku. Wiatr osiągał prędkość mniejszą niż 2 m/s.

Poprawa warunków wewnętrznych
Na zdjęciach termowizyjnych można zobaczyć, jak zmienia się rozkład temperatur na powierzchni ściany w zależności od występowania ocieplenia od wewnątrz płytami YTONG MULTIPOR. Ściana nieocieplona charakteryzuje się nierównomiernym rozkładem temperatury, szczególnie w obszarach naroży. W tym przypadku, najniższa temperatura w rogu pomieszczenia wynosiła 8,8°C, czyli znacznie poniżej punktu rosy1. Utrzymywanie się takiej sytuacji w dłuższych okresach (kilka tygodni) może prowadzić do rozwoju pleśni na wewnętrznej powierzchni ściany.

W przypadku nieocieplonego muru wyraźny jest również wpływ spoin na izolacyjność termiczną. Gruba warstwa zaprawy murarskiej łączącej elementy murowe stanowi ciągły mostek termiczny na całej powierzchni muru.

Mur ocieplony od wewnątrz mineralnymi płytami YTONG MULTIPOR charakteryzuje się z kolei bardzo równomiernym rozkładem temperatury. Praktycznie na całej powierzchni ściany temperatura wynosi ok. 18°C. Obniżenie temperatury występuje jedynie w narożu, co jest trudnym do uniknięcia efektem układu geometrycznego ścian.

Więcej informacji o YTONG MULTIPOR.

poniedziałek, 10 października 2011

Lekki beton komórkowy

YTONG MULTIPOR to część rozszerzonego Systemu 20 cm PLUS. Bloczki YTONG MULTIPOR to niezwykle lekka odmiana betonu komórkowego. Powstają z naturalnych surowców i charakteryzują się doskonałymi parametrami cieplnymi oraz wysoką dokładnością wymiarową.

Dzięki ich zastosowaniu w konstrukcjach ścian, stropów i dachów, wykonanych z betonu komórkowego YTONG oraz ścian z bloków wapienno-piaskowych SILKA, powstają przegrody zapewniające oszczędność energii. Wysoka paroprzepuszczalność sprawia, że YTONG MULTIPOR to także doskonałe rozwiązanie do izolacji ścian od wewnątrz. Jednocześnie, podobnie jak YTONG, jest to materiał całkowicie niepalny, paroprzepuszczalny i naturalny.

Więcej informacji o lekkim betonie komórkowym YTONG MULTIPOR.

środa, 28 września 2011

Budowane.pl na YouTube.pl

Nowe media pozwalają zgłębiać tajniki różnych technologii budowlanych. Na kanale filmowym Budowane.pl na YouTube.pl znajdziesz dziesiątki filmów poświęconych różnym zagadnieniom budowlanym.

Zobacz kanał video Budowane.pl na Youtube.pl.

czwartek, 22 września 2011

Konferencja dla zarządców nieruchomości

Ocieplenie budynków od wewnątrz – konferencja dla zarządców nieruchomości odbędzie się
20 października 2011 w Warszawie, w Centrum Konferencyjnym Zielna, przy ul. Zielna 37.

W budownictwie występuje wiele przypadków, w których preferowanym, a czasem jedynym dopuszczalnym rozwiązaniem jest wykonanie izolacji termicznej od wewnątrz. Zagadnienie to dotyczy szczególnie budynków o dużej wartości historycznej i architektonicznej, których elewacja zewnętrzna nie powinna ulec zmianie. Ocieplanie od wewnątrz jest zalecane także w przypadku przegród znajdujących się na granicy działek ponieważ pojawienie się zewnętrznej warstwy izolacji może naruszyć teren sąsiedniej działki.

Tematyka konferencji, dotyczy rozwiązań, które pozwolą zachować oryginalny wygląd fasady i jednocześnie poprawią parametry cieplne budynku. Poruszane zagadnienia będą szczególnie istotne z punktu widzenia zarządców nieruchomości. Uczestnicy będą mieli okazję doskonalić umiejętności zawodowe w zakresie gospodarowania nieruchomościami.

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy tutaj.

piątek, 9 września 2011

Ciepła i mocna ściana – Tydzień Tematyczny w Domu Modelowym

Jak wygląda proces budowy domu krok po kroku? Jak przeprowadzić taką inwestycję szybko i z satysfakcją? Jakie materiały budowlane zastosować w wymarzonym domu? Odpowiedzi na te pytania można uzyskać podczas Tygodni Tematycznych organizowanych w ramach akcji edukacyjnej Dom Modelowy.

Ciepła i mocna ściana – Tydzień Tematyczny w Domu Modelowym odbędzie się w dniach 14-18 września.

Celem akcji jest kompleksowe zapoznanie inwestorów z każdym etapem budowy domu. Organizatorzy zadbają, aby odwiedzający uzyskali wyczerpujące informacje, jak powinni postępować przez cały proces budowlany – począwszy od spełnienia wymagań formalnych, poprzez wznoszenie obiektu, a kończąc na stylizacji wnętrz i urządzaniu ogrodu. Akcja edukacyjna opiera się na koncepcji „Tygodni Tematycznych”, z których każdy będzie poświęcony innej kwestii związanej z konstrukcją, wykończeniem czy też urządzeniem wnętrza budynku. Zagadnienia dotyczące wykonania ścian budynku zostaną poruszone podczas sesji, która odbędzie się w dniach 14-18 września. Inwestorzy odwiedzający w tym czasie Dom Modelowy w podwarszawskich Jankach, dowiedzą się wszystkiego na temat prawidłowej konstrukcji, termoizolacyjności i technologii wznoszenia ścian w systemie SILKA i YTONG.

Dlaczego Dom Modelowy?

Organizatorem i pomysłodawcą akcji Dom Modelowy jest pracownia architektoniczna Studio Atrium we współpracy z Grupą 7point. Inicjatywa ta ma przybliżyć problematykę budowy domu inwestorom indywidualnym, szczególnie tym, którzy decydują się na taki krok po raz pierwszy.

– Dom Modelowy w Jankach został stworzony, aby edukować i inspirować, ale także pokazać urok posiadania własnego domu. Funkcjonalny i uniwersalny charakter budynku zainteresuje inwestorów ceniących zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne rozwiązania architektoniczne – przekonuje Rafał Wawak, prezes Grupy 7point. – Serdecznie zachęcam do odwiedzin Domu Modelowego, gdzie na żywo będzie można zobaczyć i dotknąć zastosowane materiały oraz poznać właściwości nowoczesnych technologii – dodaje Rafał Wawak.

Edukacja w Domu Modelowym

Goście Tygodni Tematycznych w Domu Modelowym w Jankach będą mogli poznać procedury oraz standardy upraszczające realizację procesu budowlanego, a także uczestniczyć w dyskusjach, zadawać pytania ekspertom i co najważniejsze – z bliska zobaczyć, jak sprawdzają się wykorzystane technologie budowlane.

Na parterze Domu Modelowego odwiedzający mogą przyjrzeć się zastosowanym rozwiązaniom budowlanym i architektonicznym. Obecni na miejscu specjaliści służą inwestorom swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie technologii wykorzystanych do budowy tego domu.

90-metrowe poddasze Domu Modelowego pełni funkcję centrum edukacyjnego, gdzie odbywają się prezentacje produktów, wykłady specjalistów, konsultacje eksperckie czy też merytoryczne dyskusje. W seminariach będzie można uczestniczyć również w formie on-line poprzez stronę www.dommodelowy.pl oraz profile na portalach społecznościowych www.facebook.com/DomModelowy, a także www.mybudujemy.pl.

SILKA YTONG w Domu Modelowym

Dom Modelowy to akcja edukacyjna, która propaguje energooszczędne rozwiązania budowlane. Nowoczesne materiały budowlane SILKA i YTONG, z których powstały ściany w Domu Modelowym, bardzo dobrze wpisują się w tę tematykę. Zaangażowanie firmy Xella w takie inicjatywy jak Dom Modelowy ma na celu wspieranie rozwoju edukacji budowlanej oraz tworzenie nowych standardów wykonawstwa.

– W ramach programu Akademia Murowania SILKA i YTONG od kilku lat prowadzimy działania edukacyjne skierowanie do przyszłych adeptów budownictwa, a także do już działających na rynku firm wykonawczych - mówi Monika Mychlewicz dyrektor marketingu Xella Polska, producenta materiałów budowlanych SILKA i YTONG. – Wiosną tego roku dzięki ogólnopolskiej akcji Miasteczko Akademia Murowania zasady murowania energooszczędnych ścian pokazaliśmy także inwestorom indywidualnym. Zaangażowanie w projekt Dom Modelowy to naturalna kontynuacja naszej edukacyjnej strategii – dodaje Monika Mychlewicz.

Przy budowie ścian zewnętrznych Domu Modelowego zastosowano ciepłe bloczki YTONG ENERGO o grubości 24 cm, a ściany nośne wzniesiono z charakteryzujących się bardzo dobrymi parametrami akustycznymi bloków SILKA o grubości 24 cm. Ścianki działowe wykonane zostały z bloczków YTONG INTERIO. Przy budowie domu użyto także prefabrykowanych nadproży YTONG YF i zaprawy do cienkich spoin SILKA YTONG.

Odwiedzający będą mogli przyjrzeć się z bliska zastosowanym materiałom budowlanym, które zostały wyeksponowane na fragmencie ściany domu.

Podczas Tygodnia Tematycznego w dniach 14-18 września na pytania zwiedzających, dotyczących ścian budynku odpowiadać będą eksperci SILKA YTONG.

wtorek, 6 września 2011

V Międzynarodowa Konferencja Autoklawizowanego Betonu Komórkowego

15-16 września 2011 roku odbędzie się V Międzynarodowa Konferencja Autoklawizowanego Betonu Komórkowego. Uroczyste spotkanie specjalistów związanych z betonem komórkowym ma miejsce w związku z okazją 60-lecia uruchomienia produkcji betonu komórkowego w Polsce. Wśród gości konferencji pojawi się także producent betonu komórkowego YTONG – Xella Polska.

Wszelkie informacje o konferencji w języku angielskim podawane są na stronie Konferencji www.5icaac.utp.edu.pl.

wtorek, 30 sierpnia 2011

Stajnia z betonu komórkowego

W Witkowie powstaje stajnia oraz budynki mieszkalne z betonu komórkowego. O zastosowanych rozwiązaniach i wybranych materiałach opowiada wykonawca i Ekspert Budowy SILKA YTONG - Zbigniew Jaskuła.

poniedziałek, 29 sierpnia 2011

Skład betonu komórkowego

W ciągu ostatnich lat inwestorzy coraz dokładniej analizują skład poszczególnych materiałów budowlanych. Materiały budowlane, z których stawiane są nasze domy i mieszkania muszą być zdrowe, naturalne i bezpieczne.

Do produkcji bloczków z betonu komórkowego YTONG stosuje się surowce naturalne: piasek, wapno, wodę oraz niewielkie ilości cementu i anhydrytu. Skład taki decyduje o zdrowotności materiału i znikomej promieniotwórczości naturalnej.

Środek porotwórczy – pasta aluminiowa wchodząc w reakcję z wodorotlenkiem wapniowym spulchnia masę umożliwiając powstanie milionów małych porów. Bardzo dokładny dobór surowców i starannie dopracowany proces technologiczny ze sterowanym komputerowo systemem dozowania pozwalają na produkcję jednorodnego materiału o bardzo dobrych i stałych parametrach.

niedziela, 21 sierpnia 2011

Dom Modelowy w Jankach

Materiały budowlane YTONG i SILKA zostały wykorzystane przy budowie Domu Modelowego, który od sierpnia 2011 jest udostępniany zwiedzającym w Jankach koło Warszawy.

czwartek, 11 sierpnia 2011

YTONG MULTIPOR nagrodzony

Beton komórkowy YTONG MULTIPOR zdobył tytuł laureata Quality International 2011 oraz złote godło Najwyższa Jakość QI 2011. To kolejne wyróżnienie zdobyte przez produkty firmy Xella Polska. W ubiegłym roku tytułem i godłem został wyróżniony energooszczędny bloczek YTONG ENERGO z betonu komórkowego do budowy ścian jednowarstwowych bez ocieplenia.

Mineralne płyty YTONG MULTIPOR funkcjonują na polskim rynku budowlanym od trzech lat. Przez ten czas permanentnie zmieniają podejście Polaków do termomodernizacji i ocieplania budynków. Nigdy wcześniej beton komórkowy nie był stosowany jako ocieplenie.

Najważniejszą zaletą mineralnych płyt YTONG MULTIPOR jest możliwość ich zastosowania jako izolacji ścian od wewnątrz bez stosowania paroizolacji. Daje to szansę wielu obiektom zabytkowym na zachowanie oryginalnego wyglądu fasady i jednocześnie obniżenie strat ciepła. Będąc lekką odmianą betonu komórkowego, YTONG MULTIPOR charakteryzuje się paroprzepuszczalnością, odpornością na działanie wilgoci oraz bezpieczeństwem użytkowania. Płyty YTONG MULTIPOR są materiałem niepalnym, o klasie reakcji na ogień A1, produkowanym wyłącznie z naturalnych i mineralnych surowców.

- Kolejny tytuł QI oraz zdobycie złotego godła Najwyższej Jakości QI 2011 przez produkty YTONG jest dla nas wielkim zaszczytem – mówi Cezary Szeszuła, prezes zarządu firmy Xella Polska, producenta materiałów budowlanych YTONG i SILKA. - Dla Xelli jest to znak, że podąża we właściwym kierunku, zarówno w przypadku rozwoju nowych produktów, jak i w dbałości o najwyższą ich jakość. – dodaje Cezary Szeszuła.

Co roku kapituła konkursu organizowanego przez Gazetę Prawną Forum Biznesu przyznaje wyróżnienia w trzech kategoriach: produktów, usług i systemów zarządzania. Uhonorowane zostają te przedsiębiorstwa, które w ramach prowadzonej przez siebie działalności charakteryzują się największą dbałością o jakość oraz konkurencyjnością na rynku krajowym i europejskim. Przyznanie wyróżnienia ma na celu tworzenie wzorców do naśladowania przez inne przedsiębiorstwa.

- Na wysoką ocenę firmy Xella Polska miały przede wszystkim wpływ takie kryteria, jak: opracowany i wdrożony własny system zarządzania w zakładzie produkcyjnym oraz jego bieżący i stały monitoring funkcjonowania - mówi Magdalena Tułecka z Redakcji Forum Biznesu w Dzienniku Gazecie Prawnej. - Nie bez znaczenia był także wdrożony system kontroli wewnętrznej przy zastosowaniu laboratorium własnego i akredytowanego zewnętrznego, nieustanna realizacja prac badawczych i wdrożeniowych, przeprowadzany stały monitoring rynku i wymagań konsumentów, ciągłe szkolenia pracowników oraz zdobyte nagrody międzynarodowe - dodaje Magdalena Tułecka.

Tytuł laureata dla płyt YTONG MULTIPOR wpisuje się w trend energooszczędności i termomodernizacji. Doceniona przez kapitułę konkursu jakość oraz innowacyjne na polskim rynku zastosowanie pokazuje, jak ważne jest promowanie nowatorskich rozwiązań w budownictwie.

środa, 3 sierpnia 2011

Ściany z betonu komórkowego

System 20 cm PLUS połączonych bloczków z betonu komórkowego oraz cegły wapienno-piaskowej umożliwia optymalizację parametrów ścian w zależności od ich przeznaczenia.

Do odpowiednich zastosowań i elementów inwestycji dobieramy odpowiednio SILKA i YTONG. Wytrzymałość i parametry cieplne produktów pozwalają na zastosowanie bloków cieńszych w stosunku do tradycyjnych materiałów, dzięki czemu uzyskuje się zwiększenie powierzchni użytkowej mieszkań.

Ściana jednowarstwowa z betonu komórkowego charakteryzuje się krótkim czasem wykonania. W Systemie 20 cm PLUS 150 m2 ścian powstaje ponad czterokrotnie szybciej niż przy zastosowaniu innych technologii. Koszt ścian ponosi się jednorazowo, inwestycja nie jest rozciągnięta w czasie, w krótkim terminie zamyka się istotną część budowy – ściany. Równocześnie, wybierając technologię ściany jednowarstwowej, inwestor zabezpiecza się przed zmianami cen materiałów budowlanych (np. wzrostem cen izolacji termicznej).

Najnowszym rozwiązaniem proponowanych do budowy ścian zewnętrznych jednowarstwowych są bloczki YTONG ENERGO – połączenie najlepszych parametrów izolacyjności termicznej z wytrzymałością betonu komórkowego PP2/0,35. Bloczki YTONG ENERGO to najcieplejsze na rynku konstrukcyjne materiały budowlane.

Ściana z bloczka YTONG ENERGO o gr. 48 cm osiąga współczynnik U=0,19 W/m2K, dzięki czemu spełnia zaostrzone normy cieplne.

środa, 27 lipca 2011

Zdrowa Budowa

Folia na budowie. Co dalej, kiedy rozpakujemy materiał budowlany? Informacje o zasadach prowadzenia akcji Folia znika z budowy można uzyskać pod numerami telefonów 22 742 10 26 lub 693 373 216 lub na stronie: http://www.ytong-silka.pl/pl/content/folia_znika_z_budowy_1640.php.

wtorek, 26 lipca 2011

Beton komórkowy na www.ytong-silka.pl

Wystartowała nowa, udoskonalona wersja serwisu internetowego o materiałach budowlanych www.ytong-silka.pl. Modernistyczny i praktyczny design w pełni odzwierciadla specyfikę nowoczesnego budowania w technologii YTONG i SILKA.

Obecna wersja strony internetowej www.ytong-silka.pl to przede wszystkim funkcjonalne i ergonomiczne menu, pozwalające bardzo szybko dotrzeć do szerokich zasobów i bibliotek wiedzy poświęconych sztuce budowania w białej technologii z betonu komórkowego YTONG oraz bloków wapienno-piaskowych SILKA. Prezentowane treści posiadają bezpośrednie przekierowania do informacji uzupełniających podstawową, prezentowaną na stronie wiedzę na temat właściwości produktów oraz ich zastosowań.

- Rebranding strony www.xella.pl na nową stronę www.ytong-silka.pl to projekt korporacyjny. W tym roku wszystkie oddziały Xella na świecie zmieniają wygląd i funkcjonalność swoich stron firmowych – tłumaczy Monika Mychlewicz, dyrektor marketingu Xella Polska, producenta materiałów budowlanych SILKA i YTONG. – Duży nacisk w tym projekcie został położony na funkcjonalność strony dla użytkownika oraz szybki dostęp do informacji – dodaje Monika Mychlewicz.

Użytkownik może określić dostęp do interesujących go zasobów poprzez wskazanie swoich doświadczeń i potrzeb. Inne, ze względu na zastosowanie materiałów budowlanych, czy poziom merytoryczny i użyte słownictwo, materiały przygotowane zostały dla klient indywidualnego, a inne dla architekta, inwestora lub wykonawcy.

- Nowa wersja strony korzysta z zupełnie nowego projektu graficznego, uproszczona została nawigacja na stronie, a co za tym idzie dostęp do odpowiednich tematów jest dużo łatwiejszy. Treść dotycząca systemów SILKA oraz YTONG została ujednolicona, użytkownik ma do dyspozycji wygodne linki do stron o podobnej tematyce, filmów wideo, materiałów do pobrania. Na głównej stronie są dostępne "od ręki" najczęściej poszukiwane informacje przez inwestorów, wykonawców czy architektów – wyjaśnia Krzysztof Snopek, zastępca kierownika działu marketingu ds. TeleMarketingu Xella Polska, odpowiedzialny za wdrożenie projektu nowej strony www.ytong-silka.pl.

Dostęp do informacji możemy uzyskać również poprzez menu określonych grup produktowych lub ich różnorodnych zastosowań w ramach interesujących nas rozwiązań budowlanych. Strona www.ytong-silka.pl przybliża praktyczne rozwiązania, jak budować z szerokiej gamy materiałów YTONG SILKA. Na stronie dostępne są liczne instrukcje montażu, filmy, prezentacje oraz materiały techniczne do pobrania.

– Wyszukiwanie naszych dystrybutorów oraz certyfikowanych wykonawców również zyskało na funkcjonalności. Wyświetlanie firm na mapie, z pewnością ułatwi wybór najbliższego miejsca zakupu czy polecanego wykonawcy. Jednym słowem strona jest obfita w treści przy zachowaniu wysokiej użyteczności – podsumowuje Krzysztof Snopek, zastępca kierownika działu marketingu ds. TeleMarketingu Xella Polska, odpowiedzialny za wdrożenie projektu nowej strony.

środa, 20 lipca 2011

Media na działce

Budowa domu to przedsięwzięcie wieloetatowe. Nie ma wtedy znaczenia, czy jest to dom z betonu komórkowego, czy z drewna. Dom musi stanąć na działce. Działka bez dostępu do drogi i prądu nie jest działką budowlaną. Działka bez dostępu do pozostałych mediów jest tania bo trudniejsza do wykorzystania. O tym, wszystkim możemy się dowiedzieć z poniższego filmu.

wtorek, 12 lipca 2011

Produkcja betonu komórkowego

Na blogu znajdziecie film obrazujący proces produkcji betonu komórkowego, a tymczasem poniżej prezentujemy opis produkcji betonu komórkowego.

Niezależnie od technologii wytwarzania betonu komórkowego, proces produkcji składa się z następujących operacji:

Przygotowanie surowców

Na tym etapie przygotowuje się przede wszystkim spoiwo oraz kruszywo. Piasek wymaga przemiału w całości. Spoiwo, w zależności od technologii, miele się z częścią kruszywa lub nie. Każdy przemiał uaktywnia składniki betonu, dzięki czemu skuteczniejszy jest przebieg reakcji chemicznej między spoiwem i kruszywem, i pewniejsze uzyskanie betonu wysokiej jakości.

Dozowanie i mieszanie składników

Przez dobranie stosunków ilościowych poszczególnych surowców wyjściowych można uzyskiwać betony komórkowe o różnych gęstościach objętościowych. W zależności od gęstości objętościowej beton komórkowy ma porowatość całkowitą rzędu 60–85%, a ciało stałe otaczające pory o zróżnicowanej wielkości stanowi najwyżej 40%. Ono to ponosi główną odpowiedzialność za właściwości finalne betonu komórkowego, chociaż w znaczącym stopniu wpływa na nie również struktura porowatości.

Wypełnienie form

W formach następuje wyrost masy oraz powstawanie porowatej struktury. Środkiem porotwórczym jest aluminium, które wchodząc w reakcję z wodorotlenkiem wapniowym (z hydratacji wapna lub hydrolizy cementu), powoduje wydzielanie się wodoru. Gdy ciśnienie wodoru wywoła naprężenia przekraczające granicę plastyczności masy, wodór uchodzi z masy i rozpoczyna się jej odkształcanie czyli proces wyrastania. W spulchnionej masie miejsce wodoru w wytworzonych porach zajmuje powietrze, które już w niej pozostaje (powietrze jest najlepszym izolatorem ciepła).

Oczekiwanie na wyrośnięcie i odpowiednie stwardnienie

Masa musi na tyle stwardnieć, aby można było ją poddać procesom krojenia i zdejmowania naddatków (ponad żądane wymiary). Jakość surowców i ich odpowiednie przygotowanie skutkuje prawidłowym wyrostem masy i utrzymaniem powstałej komórkowej struktury. Masa po wyrośnięciu nie powinna osiadać.

Krojenie (odlewu) na elementy o żądanych wymiarach

Proces ten odbywa się przy pomocy urządzeń umożliwiających uzyskanie prawidłowych kształtów z zachowaniem minimalnych tolerancji wymiarowych i dużych gładkości powierzchni. Krojenie masy odbywa się bez stosowania jej obrotu lub z obrotem o 90o. Przy stosowaniu obrotu blok masy po pokrojeniu i zdjęciu naddatków wraca z powrotem do poziomu i układany jest na dnie formy.

Wstawienie masy do autoklawu

Proces autoklawizacji ma na celu utwardzenie wyrobu parą wodną nasyconą o ciśnieniu 1,1 –1,3 MPa i temperaturze 180 –190oC. Dzięki procesowi autoklawizacji, bezpośrednio po jego zakończeniu beton komórkowy uzyskuje odpowiednią wytrzymałość i mrozoodporność. Autoklawizacja eliminuje tzw. skurcz chemiczny tworzywa. Proces autoklawizacji zapewnia również trwałość betonu komórkowego w czasie.

Wyprodukowane elementy poddaje się kontroli jakości, a następnie składuje w odpowiednich, ściśle określonych warunkach.

Źródło informacji: Beton komórkowy.

wtorek, 5 lipca 2011

Nowa Zdrowa Budowa

Z betonu komórkowego buduje się zdrowe domy. Dowiemy się o tym z serwisu ZdrowaBudowa.pl dla budujących świadomie inwestorów. Serwis zyskał świeże, lecz nadal ekologiczne oblicze.

Odwiedzający portal mogą skorzystać z nowych funkcji: słownika pojęć – rozwijającego i systematyzującego wiedzę budowlaną oraz bezpłatnych porad ekspertów, z którymi można skonsultować kwestie związane z budową domu. Atutem serwisu jest również jego lifestylowy charakter. Na portalu znajdują się wiadomości i ciekawostki dotyczące nowoczesnego i ekologicznego budowania, projektowania czy też urządzania domów.

Dzięki nowej, przejrzystej szacie graficznej i interaktywnemu profilowi serwis www.ZdrowaBudowa.pl jest teraz jeszcze bardziej przyjazny dla użytkowników. Każdy, kto chciałby budować stylowo, a zarazem z troską o środowisko naturalne, znajdzie na stronie wskazówki dotyczące energooszczędnego budowania i architektury oraz informacje o ekologicznej akcji Folia znika z budowy organizowanej przez Xella Polska.

wtorek, 28 czerwca 2011

Stropy z betonu komórkowego

Budowa ścian domu o powierzchni 120 m2 w systemie YTONG może trwać zaledwie 2 tygodnie. Jednocześnie strop gęstożebrowy wykonuje się nawet przez 3 tygodnie, co zdecydowanie przedłuża czas budowy. Jak można przyspieszyć ten proces, aby budowę stanu surowego domu zakończyć w ciągu jednego sezonu budowlanego? Zastosować gotowe stropy YTONG.

strop to element konstrukcyjny, który poziomo oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są stropy wylewne na mokro – gęstożebrowe lub monolityczne. Alternatywą dla ciężkich i mokrych stropów są płyty stropowe YTONG, które na budowę dostarczane są jako gotowe elementy.

System gotowych płyt stropowych YTONG przeznaczony jest przede wszystkim dla inwestorów ceniących zarówno trwałość, jak i łatwość wykonania stropu. Jednocześnie, ze względu na mały ciężar, stropy YTONG nie stanowią tak dużego obciążenia dla murów, jak stropy gęstożebrowe.

O przewadze stropów gotowych YTONG decyduje również możliwość ich szybkiego i precyzyjnego montażu. Dzięki dostarczeniu na budowę elementów gotowych od razu do montażu, układanie stropów YTONG trwa bardzo krótko.

Gotowe stropy YTONG charakteryzują się zarówno prostotą budowy, jak i bardzo dobrymi parametrami termicznymi czy ogniowymi. Co więcej, stropy YTONG oferują nie tylko ciepłe, ale i ciekawe rozwiązania.

Inwestycja w gotowe, jednorodne systemowo stropy pomoże zatrzymać ciepło w domu i eliminować powstanie mostka termicznego w newralgicznym miejscu budynku.

Inwestor powinien wybrać strop odpowiedni do typu budownictwa – dopasowany do materiału, z którego zbudowana jest ściana budynku. Zastosowanie gotowych stropów i bloczków ściennych YTONG daje podwójną korzyść – bardzo ważna bowiem dla odpowiedniej termoizolacyjności ściany jest także jednorodność materiałów.

– Na styku dwóch różnych materiałów budowlanych z reguły powstaje mikropęknięcie. Wynika to różnej reakcji termicznej obu materiałów lub różnej pracy pod wpływem obciążeń – tłumaczy Arkadiusz Falkowski z firmy AREX-BUD, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

Aby ściana domu spełniała wymagania energooszczędności należy również zadbać o odpowiednią termoizolację wieńca, czyli żelbetowej konstrukcji (w postaci belki) wykonanej nad każdą ścianą nośną budynku, aby wzmocnić i usztywnić strop. Podstawową funkcją wieńca jest równomierne rozłożenie obciążenia ze stropu na ściany.

– W technologii YTONG dostępne jest systemowe rozwiązanie – elementy docieplenia wieńca, które tworzy bloczek z betonu komórkowego YTONG z doklejoną warstwą wełny mineralnej o grubości 4 cm. Przyklejone do ściany konstrukcyjnej wokół wieńca tworzą barierę przed ucieczką ciepła na zewnątrz budynku – wyjaśnia Jacek Szafran, z poznańskiej firmy ILIFO, ekspert budowy SILKA YTONG.

W ścianach zewnętrznych miejsca takie jak: wieńce i nadproża, wieńce stropu nad piwnicą czy też połączenia balkonów ze stropem są potencjalnymi mostkami cieplnymi. Zastosowanie elementów docieplenia wieńca i gotowych belek nadprożowych czy stropów w systemie YTONG eliminuje ich powstawanie. Należy pamiętać też, że mostki cieplne w ścianach mogą podnosić zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania pomieszczeń nawet o 20 proc. Zastosowanie systemowych rozwiązań YTONG znacząco zmniejsza straty ciepła przez ściany budynku, co wpływa na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Inwestor, decydując się na zastosowanie gotowych stropów YTONG, otrzymuje w pakiecie od producenta nie tylko materiały czy transport, ale również fachowe porady i instruktaż. Warto więc przyjrzeć się, jak finalnie wyglądają koszty inwestycji w gotowe stropy.

– W przypadku systemu YTONG, koszty ułożenia stropu zawierają cenę materiału, wynajem dźwigu oraz położenie i zbrojenie całego stropu. Co ważne, jeszcze tego samego dnia po położeniu stropów możemy budować następną kondygnację, więc ten sam dźwig może wstawić kolejne palety bloczków na gotowy strop, co również jest oszczędnością dla inwestora – wylicza Bogumił Bard z poznańskiej firmy wykonawczej BARD, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG. – W przypadku stropów gęstożebrowych elementów składowych, za które trzeba zapłacić jest znacznie więcej: materiał, podstemplowanie, ułożenie belek i pustaków stropowych, zalanie betonem – porównuje Bogumił Bard.

Także późniejsze koszty wykończenia stropu są nieporównywalnie niższe w przypadku zastosowania gotowych płyt stropowych YTONG.

– Na powierzchni stropu YTONG wystarczy jedynie położyć paroizolację oraz panele, płytki lub wykładzinę dywanową i można mieszkać. Jedynie od spodu strop się szpachluje, chociaż niektórzy inwestorzy zostawiają widoczne połączenia płyt stropowych, które tworzą oryginalny wzór – dodaje Bogumił Bard.

Koszt stropów gotowych YTONG po ostatecznych pracach wykończeniowych (do malowania czy układania posadzek na górze stropu) jest zbliżony do kosztów wykonania stropów gęstożebrowych. Co więcej, zastosowanie gotowych stropów okazuje się dla inwestora rozwiązaniem bardziej ekonomicznym i efektywnym – przyspiesza budowę domu nawet o kilka tygodni.

Zaletami gotowych stropów YTONG są trwałość, łatwość obróbki, szybkość montażu, bardzo dobre parametry termoizolacyjne i estetyczny wygląd. Materiał chroni również budynek przed rozprzestrzenianiem się ognia. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze stropów warto więc wziąć pod uwagę systemowe rozwiązanie, które oferuje producent materiałów budowlanych do wznoszenia ścian. Szczególnie, że finalny koszt jest porównywalny z innymi technologiami dostępnymi na rynku.

Terminy montażu:
- Strop gęstożebrowy o powierzchni 100 m2: ok. 3 tygodni
- Strop YTONG o powierzchni 100 m2: ułożenie – kilka godzin, cały montaż – do 2 dni

Całkowite koszty:
Koszt całkowity stropu YTONG gotowego do prac wykończeniowych jest porównywalny do kosztu innych stropów, na przykład stropów gęstożebrowych.

Więcej: Płyty stropowe i dachowe

wtorek, 14 czerwca 2011

niedziela, 12 czerwca 2011

Lekki beton komórkowy YTONG MULTIPOR

YTONG MULTIPOR to część rozszerzonego Systemu 20 cm PLUS. Bloczki YTONG MULTIPOR to niezwykle lekka odmiana betonu komórkowego. Powstają z naturalnych surowców i charakteryzują się doskonałymi parametrami cieplnymi oraz wysoką dokładnością wymiarową.

Dzięki ich zastosowaniu w konstrukcjach ścian, stropów i dachów, wykonanych z betonu komórkowego YTONG oraz ścian z bloków wapienno-piaskowych SILKA, powstają przegrody zapewniające oszczędność energii. Wysoka paroprzepuszczalność sprawia, że YTONG MULTIPOR to także doskonałe rozwiązanie do izolacji ścian od wewnątrz. Jednocześnie, podobnie jak YTONG, jest to materiał całkowicie niepalny, paroprzepuszczalny i naturalny.

sobota, 11 czerwca 2011

Beton komórkowy YTONG

Metoda produkowania bloczków z betonu komórkowego YTONG opatentowana została w 192http://www.blogger.com/img/blank.gif4 r przez szwedzkiego naukowca Axela Erikssona. Na skalę przemysłową bloczki YTONG tworzono już w 1929 roku, a niebawem rozpoczęto produkcję na terenie Niemiec i Polski. Był to początek prawdziwego rozwoju technologii produkcji bloczków z betonu komórkowego.

Do produkcji bloczków z betonu komórkowego YTONG stosuje się surowce naturalne, takie jak piasek, wapno, woda oraz niewielkie ilości cementu i anhydrytu. Ten skład decyduje o zdrowotności materiału i znikomej promieniotwórczości naturalnej.

Środek porotwórczy, czyli pasta aluminiowa wchodzi w reakcję z wodorotlenkiem wapniowym. Spulchnia masę, umożliwiając w ten sposób powstanie milionów małych porów. Precyzyjny dobór surowców oraz starannie dopracowany proces technologiczny pozwalają na produkcję jednorodnego materiału o bardzo dobrych i stałych parametrach.

Beton komórkowy YTONG łączy w sobie dwie najważniejsze dla budownictwa mieszkaniowego cechy, czyli wytrzymałość i izolacyjność termiczną.

Wszystkie produkty YTONG charakteryzują się bardzo dobrą paroprzepuszczalnością pary wodnej. Budynki wykonane w technologii jednowarstwowej z betonu komórkowego YTONG gwarantują wyrównany poziom wilgotności oraz brak kondensacji pary wodnej wewnątrz ściany.

Zarówno ściany jedno- i dwuwarstwowe wzniesione w tej technologii gwarantują optymalny mikroklimat pomieszczeń oraz charakteryzują się powolnym oddawaniem ciepła. Daje to wysoki komfort cieplny pomieszczeń: zimą jest ciepło, latem – chłodno.

YTONG to materiał o wytrzymałości pozwalającej na wznoszenie ścian konstrukcyjnych budynków nawet do 3-4 kondygnacji. Bloczki YTONG stanowią doskonały budulec do murowania ścian jednowarstwowych w budynkach jednorodzinnych.

wtorek, 7 czerwca 2011

Termika i łatwość obróbki betonu komórkowego

Miliony małych porów istniejących w strukturze bloczków z betonu komórkowego YTONG to przede wszystkim wysoka izolacyjność termiczna. Dzięki temu ściany YTONG stanowią doskonałą przegrodę zewnętrzną.

Bloczki YTONG PP2/0,4 (λ=0,11 W/(mK)) o grubości 36,5 cm gwarantują przenikalność ciepła U=0,29 W/(m2K), czyli o wartość spełniającej wymagania normowe.

Najcieplejszą ścianą jednowarstwową, jest ściana z bloczków PP1,5/0,35 o grubości 40 cm - U=0,23 W/(m2K).

Dzięki lekkości (350 kg/m3) i wysokiej termoizolacyjności (λ=0,095 W/(mK)), bloczki PP1,5/0,35 stanowią idealne rozwiązanie do murowania ścian osłonowych w budynkach o konstrukcji szkieletowej.

Elementy YTONG dają możliwość wykonania powłoki zewnętrznej budynku jednolitej pod względem termicznym. Wynika to z zastosowania elementów dodatkowych o przewodności ciepła zbliżonej do bloczków, takich jak systemowe „ciepłe” nadproża, dodatkowo ocieplane kształtki U, a także elementy docieplenia wieńca. Jest to również efekt zastosowania zapraw cienkospoinowych. W ścianach wykonanych z bloczków YTONG możliwość powstawania mostków termicznych ograniczona jest do minimum.

Dzięki swej porowatej strukturze bloczki YTONG są lżejsze o ponad 60% od innych materiałów ściennych. Ich lekkość ma znaczenie zarówno ze względu na obciążenie konstrukcji nośnej budynku masą ściany, jak i nakłady pracy przy murowaniu. Obróbka bloczków jest bardzo łatwa, a przycinanie bloczków za pomocą piły widiowej lub piły taśmowej nie wymaga dużych nakładów pracy i czasu.

piątek, 3 czerwca 2011

Co to jest beton komórkowy?

Na początek fragment definicji z wszechwiedzącej Wikipedii. Ale już niebawem kilka innych opracowań dotyczących betonu komórkowego.

Beton komórkowy (ang. AAC – Aerated Autoclaved Concrete lub ACC – Autoclave Cellular Concrete) jest to materiał budowlany, rodzaj lekkiego betonu otrzymywanego poprzez wprowadzenie gazu, zwykle powietrza pod odpowiednim ciśnieniem do plastycznej mieszanki cementowej, w wyniku czego powstają w nim jednorodne pory, zwane komórkami.

Istnieją dwie metody wprowadzania powietrza: przez reakcję chemiczną – najczęściej proszek aluminiowy wprowadzony do cementu (gazobeton) lub przez dodanie do mieszanki czynnika pianotwórczego, który wprowadza pęcherzyki podczas mieszania przy dużej prędkości (pianobeton). Beton komórkowy wykazuje wysoką odkształcalność cieplną i wilgotnościową oraz wysoki skurcz (zmiana objętości). Cała definicja tutaj.

czwartek, 2 czerwca 2011

Beton komórkowy z Ostrołęki

Bloczki YTONG to wysokiej jakości beton komórkowy. Oto film o Zakładzie Produkcyjnym YTONG w Ostrołęce.